DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

BLIK BLIK 2020

Vzhledem k nařízení Ministerstva zdravotnictví ke zrušení hromadných akcí nad 100 osob jsme se rozhodli posunout pořádání festivalu BLIK BLIK, který se měl uskutečnit 27. a 28. 3. 2020, na zatím nespecifikovaný termín v první polovině roku 2020.

Zakoupené vstupenky: Pokud nechcete čekat na nový termín, můžete zažádat o vrácení vstupného na portále GoOut nebo Plzeňská vstupenka.

Šestý ročník festivalu světla a umění BLIK BLIK se přesune z centra Plzně a nechá poprvé kompletně vyniknout městskou zeleň. 

Podél řeky do Magické roklinky

Letošní trasa lemovaná světelnými instalacemi provede návštěvníky od Divadla ALFA, podél řeky Úslavy, přes Lobezský park až k Rolnickému náměstí. Cestu bude možné absolvovat i v opačném směru. Centrem festivalu bude Lobezský park, který přeměníme v Magickou roklinku. Ať už se rozhodnete do ní střemhlav sklouznout nebo raději opatrně sestoupit po svých, zavede vás do zcela jiného, čarovného světa. 

Více zábavy, méně čekání

„Uspořádat festival světla v parku je pro nás organizátory výzva. Současně si ale od nové lokace slibujeme, že zmizí fronty před vstupem u jednotlivých instalací,“ říká manažerka festivalu Petra Krákorová a vysvětluje: „právě to totiž trápilo návštěvníky při loňském, rekordním, ročníku, na který dorazilo 50 000 lidí. V roce 2020 budou všechny placené instalace na jednom místě se společným vstupem.“ Neplacené instalace se
objeví volně podél nově naplánované trasy.

Světelné instalace budeme odtajňovat postupně

1. Analemma | Yasuhiro CHida (JP)

První odhalenou instalací je Analemma japonského umělce Yasuhiro Chida. Jedná se o hustou síť tenkých nití natažených mezi stromy, která se tvoří zhruba 10 dní. Síť pak nese světlo a vytváří dojem hvězdného roje.

2. SAVE THE PLANET | Dan Gregor aka INITI (CZ)

Trefit se je základ. To platilo a platí v mnoha nejen sportovních disciplínách. Obří interaktivní projekce od předního českého umělce Dana Gregora aka INITI.org vtáhne do hry jak dětského, tak dospělého návštěvníka. Posbírejte  míčky a trefujte společně vetřelce z vesmíru, kteří ohrožují naši planetu. Jen vaše spolupráce může Zemi zachránit. Znič zlou sílu, zasaď strom, zachraň planetu!

INITI Playground @SIGGRAPH Conference, Los Angeles from INITI on Vimeo.

3. LANDSCAPE | Braňo Bernár (SK)

Instalace, která bere do hry přírodu. 2000 ks železných drátů, spolu s lasery, vytváří dojem obrovského roje svatojánských mušek a pracuje s jinak neudržovaným pruhem zeleně kolem řeky Úslavy. Slovenský umělec Braňo Bernár patří mezi nejdůležitější digitální umělce na Slovensku, pravidelně prezentuje svoje práce na Biele noci v Bratislavě a Košicích.

4. PANIC EMBRANCE | Sam James (AU)

Australský umělec Sam James přijede s čerstvou zkušeností z katastrofálních požárů, které proměnily australskou krajinu - faunu, floru i osudy lidí a měst. Jeho práce bude zkoumat pocity a situaci lidí, kteří se rozhodnou nebo jsou nuceni dát se na útěk. Samuel použije fragmenty fyzických předmětů a zbytků oděvů v kombinaci s projekcí se záměrem pochopit, co při snaze o záchranu prožíváme. Umělec do Plzně zavítá v rámci delší studijní cesty po Evropě.

Festival letos přináší spoustu novinek, nenechte si je ujít a sledujte událost na facebooku!

VSTUPNÉ

Zakoupené vstupenky: Pokud nechcete čekat na nový termín, můžete zažádat o vrácení vstupného na portále GoOut nebo Plzeňská vstupenka.

  • 100 Kč: dospělí od 18 let
  • 50 Kč: děti nad 120 cm, studenti do 26 let, senioři nad 70 let
  • 250 Kč: rodinné vstupné (max 2 děti), každé další dítě 50 Kč
  • Zdarma: děti do 120 cm, ZTP/P vč. doprovodu, ZTP

Vstupenky za 100 Kč zakoupíte v předprodeji na Plzenskavstupenka.cz a GoOut.net

Jak se na BLIK BLIK dopravit?

Využijte k cestě na festival světla MHD, na místo konání se dobře dostanete ze zastávek Divadlo Alfa a Lobzy (trolejbus č. 15), Rolnické náměstí (autobus č. 30) a Částkova (trolejbus č. 12). Pro automobily bude k dispozici parkoviště s omezenou kapacitou u Střelnice Lobzy.

Mysleli jsme i na kočárky a invalidní vozíky

Letošní trasa je sice více "terénní", než bylo doposud zvykem, ale s výjimkou jedné instalace se všude dostanou i návštěvníci s kočárky nebo na invalidních vozících. Vše může dost ovlivnit počasí, ale uděláme vše pro to, abychom se připravili na všechny varianty. 

Na Lobezský park si můžete posvítit už den předem na Nočním běhu pro Světlušku, který bude ve čtvrtek 26. března již tradičním předskokanem festivalu.

Na BLIK BLIK 2020 se také můžete naladit již od 5. března v DEPO2015 na výstavě Ticho před svítáním slovenské umělkyně Kristíny Kandrikové. Autorka si pohrává s tématem přírody a světla, kdy instalace objektů, obrazů, zvuků a světel reflektuje jeden z nejmagičtějších momentů našich dnů - přerod tmy ve světlo, čas, kdy noc přechází v den.