DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

Zahrada 2.0

Komunitní resp. Městská zahrada využívá volnou betonovou plochu v prostorách DEPO2015. Plní jak produkční funkci, tak i tu komunitní, jako místo pro setkávání místních obyvatel, pořádání oslav, společných workshopů apod.

Obecnými benefity jsou potravinová soběstačnost a/nebo bezpečnost, oživení/ozelenění veřejného prostoru, vytvoření místa pro setkávání místních obyvatel, podpora komunitního života, kompostování. Komunitní zahrada produkuje množství zdravých potravin a tím přispívá k rozvoji lokální ekonomiky, zvyšuje dostupnost lokálních potravin.

Zahrada 2.0 přispívá k ozelenění a funkčnímu využití volné plochy a podporuje lokální ekologický oběh vody. Velkým příspěvkem je organizace kurzů a workshopů, které inspirují a vzdělávají obyvatele v oblasti pěstování: kompostování, chov včel a další témata. Na zahradě dochází také k lokálnímu zpracování bioodpadu – kompostování.

Jak vypadá „běžný“ provoz Zahrady 2.0? Sezóna začíná v březnu a končí v listopadu (otevřeno od 11 do 19 hodin, po domluvě i déle). Za toto období zaplatíte 700 Kč a máte k dispozici jeden květník z palet včetně substrátu a vody na zalévání. Zalévání řešíme svody z okapů do pěti tisícilitrových nádrží, takže koloběh přírody funguje i v naší zahradě. Pro členy máme k dispozici zahradnické nářadí a také otevřenou dílnu Makerspace, kde můžeme tvořit ze dřeva i kovu a využívat bohatého vybavení této dílny. V Zahradě máme k dispozici dvě skladové buňky, kde je možné se schovat před nepřízní počasí, uvařit něco dobrého apod. Velkou výzvou je "zazelenit" 40 metrů plotu pomocí vertikálních pěstebních systémů. Princip vertikálního pěstování šetří místo, šetří vodu, zútulňuje prostor. Nabízí také plno možností druhotného využití různorodého materiálu pro pěstování. 

Ondřej Brzický +420 773 988 148

 

MED IN DEPO

Jak se stát v Plzni včelařem? 
Odpovědi i výmluvy byly nasnadě: nejde to, bydlím přece ve městě... bojím se včelího píchnutí... nemám tolik času... neznám žádné jiné včelaře... počáteční náklady jsou moc vysoké...

Teď je to jinak, zahajujeme kurzy městského včelaření! 
Městské včelaření zažívá růst zájmu i mezi širokou veřejností a při zachování určitých pravidel se dá bez problémů včelařit i v centru města a s výběrem vhodného místa vám pomůžeme.
S používáním příslušné výbavy se riziko minimalizuje a hlavně, včelí píchnutí je dar vykoupený životem včelky. Včelí jed se využívá k léčbě alergií, artritidy nebo zánětu spojivek. 
Postupně vznikne komunita městských včelařů, kteří si budou v případě dovolené či nemoci vypomáhat při chovu i sdílet své zkušenosti.
Náklady snížíme díky sdílení drahého vybavení (např. medomet) a také společnou žádostí o podporu kraje pro začínající včelaře.

Pro více informací o kurzu napište email na medindepo@gmail.com nebo sledujte také FB Zahrada 2.0

Galerie