DEPO2015

Facebook Youtube Instagram

Quattro formi

Prodloužená výstava s novými díly Quattro formi Veroniky Drahotové, Jitky Nesnídalové, Nikoly Semotánové a Evy Vlčkové prozrazuje již svým názvem, že jde o čtyři umělecké individuality, které ovšem i přes rozdílnost forem vyjádření, spojuje experiment a humor. 

Na výstavě představí umělkyně především svou aktuální tvorbu, která se u Drahotové a Vlčkové ubírá směrem abstrakce, zatímco Nesnídalová a Semotanová zůstávají u konkrétnějších námětů, ať již v malbě či objektu.

Veronika Drahotová se ve své tvorbě věnuje široké škále uměleckých médií od malby, fotografie a videa až k performance a instalacím. Na výstavě prezentujeme malířskou polohu umělkyně v podobě pláten cyklu Hyper Saturation z roku 2019. Malba je nejvýraznějším projevem Drahotové již od doby studia na pražské Akademii výtvarných umění, kde absolvovala ateliér Jiřího Davida. Dnes je autorka také členkou skupiny performerů s názvem Die Früchte, která se ve svých vystoupeních zabývá především zásadními sociálními či environmentálními otázkami dnešní doby.

Jitka Nesnídalová prošla na Akademii výtvarných umění v Praze malířskými ateliéry Zděňka Berana a Michaela Rittsteina, ovšem absolvovala v Intermediální škole Milana Knížáka. Tato zkušenost se projevila ve variabilitě výtvarného projevu i v manipulacích s obrazem, přetvářeným v objekt, a naopak. Časté zobrazování sebe sama a stylizace do různých podob je kontemplací nejen nad vlastními prožitky, ale také vhled do existenciální nejistoty mladého člověka. Na výstavě jsou autoportréty prezentovány v kombinaci s architekturou míst, které malířka procestovala.

Nikola Semotánová ve své tvorbě zpracovává témata ekologie, recyklace, otázky konzumu, postavení žen ve společnosti či mezilidské vztahy a vrací se ke zkoumání počátků konfliktů mezi lidmi, kořenů nenávisti a rivality mezi národy i krutosti a brutality válek. Studium ateliéru Kov a šperk u prof. K. V. Nováka na pražské Uměleckoprůmyslové škole přispělo k autorčině neustálému hledání nových forem výtvarného vyjádření. Tak se v díle Semotánové setkáme s objekty z nejrůznějších materiálů, z nichž v současné době převažuje plast i dlouhodobá záliba v médiu cédéček.

Eva Vlčková je absolventkou ateliéru malby Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze. Dnes se kromě vlastní tvorby zabývá pedagogickou činností (SUPŠ Zámeček v Plzni) a restaurováním (např. Velká synagoga v Plzni). Jemnými přechody mezi realistickou malbou a abstrakcí zachycuje proměny atmosféry a fragmenty různých fází dne na jednom plátně. Specifikem tvorby Vlčkové je také noční malba bez umělého osvětlení a několik let se zabývala projektem společných plenérových maleb více autorů.

Kristýna Jirátová, kurátorka výstavy

Vstup zdarma. 
Každý den 10 - 18.