DEPO2015

Facebook Youtube Instagram

BLIK BLIK mini 2021

16. a 17. listopadu 2021 rozzáří areál DEPO2015 festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK tentokrát s dovětkem MINI. Komornější varianta oblíbené akce nabídne ve venkovních i vnitřních prostorách DEPO2015 celkem 8 světelných a digitálních instalací spojených s workshopy a dalším doprovodným programem.

Jedním z největších lákadel festivalu se bezesporu stane 3D videomapping, který bude v Plzni k vidění vůbec poprvé. Originální projekce bude promítána v autobusové hale a 3D brýle, které jsou její nezbytnou součástí, obdrží každý návštěvník ke své vstupence. 

Akcentováno bude také téma související s obdobím kolem 17. listopadu. V instalaci 32 let svobody se návštěvníci vrátí do listopadu 1989  ̶  do doby cinkání klíčů a euforie ze svobody. Sugestivní projekt Květy svobody 39 spojený s workshopem a zážitkovou instalací pak pro změnu vzpomene tragické události listopadu 1939, který byl poznamenán nástupem fašismu, zavíráním vysokých škol, perzekucemi a následným vyhlášením 17. listopadu mezinárodním dnem studenstva.

Interaktivní část festivalu zajistí například hravý Laser Labyrinth. Návštěvníci se v závodě s časem budou muset stihnout proplést sítí laserových paprsků, aby získali zaslouženou trofej. Chybět nebude ani klasický videomapping, o nějž se postará studio Multilab ze Sutnarky (FDU LS ZČU).

V areálu bude pro návštěvníky festivalu připravena také menší gastrozóna s posezením. Ta nabídne jak klasické fastfoodové menu, tak například svařák na zahřátí nebo možnost opékání buřtů na ohni.

Průběh festivalu:

Úterý 16. 11. 2021 od 18:00 do 23:59
Středa 17. 11. 2021 od 18:00 do 23:59

Pro rychlejší odbavení akce jsou vstupy časovány po 15 minutách. Trasa festivalu po areálu je plánována na cca 90 minut.

Při vstupu je nutno prokázat bezinfekčnost (platné očkování nebo test). U vstupu bude k dispozici také testovací stan a test si tak bude možné udělat i na místě.

Vstupenky

Vstupenky k zakoupení na Plzeňské vstupence.
Součástí ceny vstupenky jsou 3D brýle.

Cena
Dospělí: 150 Kč
Dítě do 15 let:  50 Kč
Studenti do 26 let, senioři 65+: 100 Kč
Dítě do 3 let, ZTP, ZTP/P: ZDARMA

Tradiční březnový Festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK byl v podobě, jak jsou na něj od roku 2015 návštěvníci zvyklí, jak v roce 2020, tak 2021 z důvodu pandemických opatření zrušen. Organizační tým DEPO2015 proto musel najít kreativní alternativní řešení. Na rok 2021 tak připravil nejen interaktivní výstavu BLIK BLIK Tajuplný les, která na konci září po 4 měsících svého provozu přivítala přes 20 000 návštěvníků a která bude přístupná až do konce roku, ale také komornější verzi festivalu   ̶  BLIK BLIK MINI.

Nejnovější informace o festivalu světla BLIK BLIK mini najdete ve Facebookové události.

PŘEDSTAVENÍ INSTALACÍ

3D videomapping: META TOOL - circular excitation
Autoři:  visionfactory, Roman Dušek, Jan Hladil, Armin Effengerger

Universum všech zásluh i přešlapů lidské civilizace je důsledkem funkcí a interakcí jednoho konkrétního přírodního fenoménu. Lidského mozku. Orgán tajemný, komplikovaný, komplexní, křehký, v lebce balený. Díky kvalitám a tajům tohoto ultimátního nástroje vědomí a rozumu máme právo se nazývat pány tvorstva a definovat podobu reality, jejíž jsme bezpochyby nedílnou součástí. Nebo? ...

Videomapping DEEPo alive 
Autor: Multilab – FDU LS

Videomappingová koláž je společnou prací studentů ateliéru Multimédií na Sutnarce. Abstraktní formou mapuje přerod industriálního prostoru na živou, stále se měnící a energií prostoupenou zahradu zázraků.

Laser Labyrinth
Autor: LasermanCZ

Interaktivní hra připomíná klasickou zápletku se zlodějem a blyštivým předmětem na konci tunelu. Obratnost je v tomto případě podmínkou úspěšné mise, která je určena jak pro děti i dospělé. Špičková technologie značky Siemens se stará jak o nano-citlivost senzorů, tak bezpečnost účastníků.

I VANA BE
Autor: Benedikt Tolar a Ladislav Fryc

Monumentální socha Benedikta Tolara postavená z 32 vysloužilých van na 2 večery mini BLIK BLIKu ožije světlem a zvukem. Jak jinak než ve spojení s nejcennější surovinou naší planety – vodou. Zastavte se mezi mappingy, zakloňte hlavu, otevřete ústa a zírejte. Snad se i zasmějete.

Květy svobody 39 
Autorka: Veronika Richterová, DEPO2015

Za naši svobodu a demokracii vděčíme generacím před námi, které se opakovaně a často s nasazením vlastního života postavily na odpor proti zvůli a útlaku, aby obětovaly svoji svobodu pro druhé.

Instalace „KVĚTY SVOBODY 39“ připomíná události 17. listopadu 1939, kdy byly nacisty v tehdejším Československu uzavřeny vysoké školy s cílem vymýtit českou inteligenci, zastavit veřejný odpor proti okupaci a zastrašit obyvatele země. Sugestivní instalace složená z více než 1200 světelných květů z recyklovaných materiálů připomene nejen tragické osudy studentů, kteří byli popraveni, umučeni nebo odvlečeni do koncentračního tábora v Sachsenhausen, ale i tisíců dalších studentů a pedagogů, kteří přišli o možnost studovat a pracovat a jejichž životy se během jednoho dne obrátili vzhůru nohama.

Na jejich památku byl později 17. listopad vyhlášen Dnem boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.

Virus Gate
Autor: Tomáš Karban

Virus mezi námi snad už zdomácněl a stává se pomalu chřipkou, která občas ukáže své ostré drápky. Vstupní bránu, která má svůj praktický důvod v regulaci a kontrole návštěvníků, jsme pojednali výtvarným způsobem připomínajícím spíše sci-fi filmy. Bez ironie, leč s nadsázkou. Was ist das ten nový „normál“?

RadbuZÁŘ 
Autor: Roman Žebro Pekař

Barevná reflexe na vodě láká k návštěvě festivalu a zároveň vzdává hold státnímu svátku, který je o svobodě. Ta je, jak známo, velmi křehká a může ji narušit souběh několika okolností stejně jako naši instalaci vodní ptáci na řece. 

32 let svobody
Autor: Ateliér Mediální a didaktické ilustrace II, FDU LS

Plot DEPO2015 osídlí na pár listopadových dnů 8 obřích světelných pláten s komiksem, kterým studenti prezentují svůj pohled na 3 desítky let svobody (nová adaptace instalace z festivalu BLIK BLIK 2019).

Klasický festival BLIK BLIK s festivalovou trasou centrem města je pak naplánován na 25. a 26. 3. 2022.

Galerie