DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

Vyzkoušejte umělecký rezidenční pobyt v Plzni

Program OPEN A.i.R. vyhlašuje pod záštitou Plzeň 2015 otevřenou výzvu pro české a slovenské umělce. Přihlašovat se můžete do konce července.

Termín rezidence: říjen - listopad 2018 (6 týdnů)

Počet rezidentů: 1 Profil rezidenta: český či slovenský umělec nebo umělec, který žije a pracuje v České republice či na Slovensku. Hledáme umělce věnujícího se vizuálnímu umění, interaktivním instalacím a vzdělávání. Umělec by měl mít zájem ve svém díle reagovat na místní prostředí a zájem o interakci s místními umělci, obyvateli či organizacemi.

Cíl a téma rezidence: Kreativní zóna DEPO2015 chystá na rok 2018 velký výstavní projekt „Za barokem“, jehož cílem je popularizovat barokní kulturní dědictví v Západočeském kraji s přesahem do Bavorska. Pro tuto výstavu hledáme umělce, který se inspiruje barokem a vytvoří vzdělávací a herní prvek (pro děti) s tématem baroka. Dle libreta výstavy je prioritou inspirace barokní řezbářskou a sochařskou tvorbou. Doporučujeme návrh rezidenčního projektu před odevzdáním konzultovat (možnost zaslání libreta výstavy). Rezidence bude zakončena veřejným představením projektu; v průběhu rezidence proběhne workshop zapojující místní obyvatele (ukázka uměleckých technik, dílna pro dospělé, přednáška atp.).

Pracovní zázemí: Kreativní zóna DEPO2015, Presslova ulice 14


Organizátor rezidence zajišťuje:

  • cestovné (v max. výši 100 €)
  • ubytovaní
  • materiál a technické zabezpečení rezidence podle možností DEPO2015 a podle náročnosti projektu (max. výši 650 €)
  • stipendium (650 € brutto)


Přihláška musí obsahovat 3 dokumenty ve formáte PDF (v angličtině): strukturovaný životopis, portfolio (max. 10 stran), motivační dopis s popisem uměleckého záměru.

Své přihlášky zasílejte do 31. 7. 2018 na e-mailovou adresu: residence@depo2015.cz.

Umělce vybere odborná porota do 10. 8. 2018.

Souhrnné informace o vyhlašovatelích výzvy a o místu konání rezidence:
OPEN A.i.R. Hlavním cílem uměleckého rezidenčního programu OPEN A.i.R., který je realizován pod záštitou zapsaného ústavu Plzeň 2015 jako pokračování podobných aktivit konaných v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, je otevření plzeňské kulturní scény a výměna nápadů, tvůrčích zkušeností, postupů, technik a kontaktů. Program se zaměřuje na přijímání domácích i zahraničních umělců a vysílání českých umělců do zahraničí. Od svého vzniku v roce 2012 program OPEN A.i.R. realizoval 57 rezidenčních projektů, a podpořil tak tvorbu více než 80 umělců.
Program OPEN A.i.R. sídlí od dubna 2015 v kreativní zóně DEPO2015, kde disponuje zázemím v podobě jednoho sdíleného studia, obytného prostoru pro umělce, ale především rozmanitou nabídkou otevřených řemeslných dílen, které spadají do tzv. Makerspace DEPO2015. Mezi tyto dílny patří mj. dřevodílna, kovodílna, fab lab, sítotisková dílna, fotokomora, šicí a grafická dílna. Umělci tak mohou při tvorbě využít strojů či řemeslného umu a znalostí našich mistrů.
Kreativní zóna DEPO2015 je pilířem udržitelnosti projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Je místem, kde se propojuje kultura s byznysem. V bývalé vozovně městských dopravních podniků nyní naleznete kromě výše zmíněného Makerspace a studia pro umělce také coworking, interaktivní výstavy, kavárnu, komunitní zahradu, kanceláře a ateliéry k pronájmu a sály pro koncerty, konference i divadlo. Hlavním cílem je podpora tzv. kreativních průmyslů.

Pro více informací o programu OPEN A.i.R. a této rezidenční nabídce se neváhejte obrátit na Markétu Vacovskou na adrese: residence@depo2015.cz.