DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

Kdyby byly bohaté, věnovaly by děti peníze potřebným

Žáci 13. Základní školy v Plzni byli v úterý 3. října prvními hosty nově otevřené interaktivní a hravé expozice Jak se točí peníze. Děti strávily v prostoru DEPO2015 několik hodin, užily si nejen expozici, ale staly se i aktivními účastníky slavnostního zahájení. Největším překvapením, které ocenily, pro ně byla přítomnost ambasadora projektu youtubera Karla Kováře, vystupujícího jako KOVY. Expozice je teď otevřená také všem dětem i rodinám, pro veřejnost každý den od 13:00 do 19:00 a po celé víkendy.

Roli ambasadora projektu Jak se točí peníze KOVYmu nabídla Česká spořitelna, která tuto putovní expozici přivezla už podruhé do České republiky. "Finanční gramotnost je v posledních letech četně skloňované téma a velmi často ho slýcháme ve spojitosti s nejmladší generací a školstvím. Jakožto tvůrce videí, která mladou generaci často oslovují, jsem se rozhodl pro ambasadorství a mám velkou radost, že takový projekt vznikl. Nepochybuji, že zábavnou formou vzdělá mnoho mladých a třeba v budoucnu někoho zachrání před neuváženou půjčkou, nebo dluhovou spirálou. Pochopit, jak se točí peníze, totiž občas není jednoduché ani pro dospělé," komentuje KOVY.

Děti si návštěvu užily, více než o suchou naučnou expozici jde totiž o hru. Při vstupu děti dostanou svoji osobní spořicí kartu, na kterou se jim načte malý virtuální kapitál. Tyto peníze pak používají na různých stanovištích výstavy a během hry se seznamují s důležitými situacemi souvisejícími s penězi. Ty můžou na jednotlivých místech vydělávat, měnit, spořit, investovat či darovat na prospěšnou věc. Na multimediálních kvízových stanicích si děti zase ověří své nově nabyté znalosti.

V debatě při slavnostním zahájení pak děti přiznaly, že už teď dokáží zpeněžit své dovednosti – třeba prodat ručně vyrobené chlebíčky strýcovi, lízátka spolužákům, inkasovat 20 korun za umytí nádobí, 50 za věšení prádla nebo 200 za umytí auta. Finančně zhodnotit dokáží samozřejmě i své známky, a to zejména u prarodičů. Na otázku, co by dělaly s velkým balíkem peněz, děti bez výjimky říkaly, že by je věnovaly někomu, kdo je potřebuje – dětem z dětských domovů, starým lidem, zvířátkům… Možná tak na ně zapůsobila expozice, která (nejen) dětem ukazuje funkci peněz v naší společnosti, ale také to, že je důležité s nimi zodpovědně hospodařit a že ne všechno lze za peníze koupit. Svou koncepcí a obsahem výstava netradiční formou přispívá ke zvýšení finanční gramotnosti dětí, učí je rozvíjet správný úsudek, rozhodování i kritické myšlení.

KOVY by ale, pokud by měl opravdu hodně peněz, část z nich určitě využil pro cestování, protože cestuje moc rád. A užít si víkendový výlet s ním do Belgie a Nizozemí, kde vznikly první burzy, si příští rok na jaře mohou užít i výherci soutěže, která je s expozicí Jak se točí peníze spojená. Online hra pro žáky druhých až sedmých tříd základních škol vypukne 9. října na stránkách www.verimedobrymvecem.cz.  

Více o projektu Jak se točí peníze najdete na stránkách https://www.depo2015.cz/proskoly. Expozice je putovní. Vznikla z podnětu Skupiny Erste a je součástí programu Erste Financial Life Park. Vytvořilo ji dětské muzeum ZOOM ve Vídni ve spolupráci s dětským muzeem FRida&freD v Grazu. Po těchto dvou rakouských městech výstava putovala například na Slovensko, do Rumunska a Srbska. V Plzni ji od 4. října 2017 do 18. dubna 2018 hostí prostor DEPO2015.