DEPO2015

Facebook Youtube Instagram

O ZAHRADĚ 2023 I PROGRAM

Představujeme program tematického víkendu O ZAHRADĚ, na který je možné si koupit vstupenky přes portál Goout. Zpoplatněny jsou přednášky, workshopy pro dospělé a nedělní dětské divadlo. Vstupenky je možné koupit také na místě, na recepci DEPO2015, v případě volné kapacity.

SOBOTA 22.4.2023

PŘEDNÁŠKY / 90,- jednotlivá přednáška nebo 450,- celá sobota

 • 10:00–11:00 – Přednáška – Jak to (ne)umíme s vodou – RNDr. Jindřich Duras, Ph.D.
 • 11:00–12:00 – Přednáška – Voda v permakultuře – Ing. Jana Kotoučková (Ekoinfocentrum Jihlava)
 • 13:00–14:00 – Přednáška – Cesty vody v zahradě – Ing. Tereza Antošová (Perenniculum)
 • 14:00–15:00 – Přednáška – Tvorba zahradního jezírka – Ing. Vladimír Tomeš (Koipro)
 • 15:00–16:00 – Přednáška – Zahradní automatizace aneb konec zalévání kropáčem – Ing. Tomáš Čechura
 • 16:00–17:00 – Přednáška – Jak funguje trh s řezanými květinami? – Jolana Teuberová

WORKSHOPY

 • 10:00–17:00 – Dětský zahradnický workshop Od semínka v PěstírněDEPO / příspěvek na materiál 50,-
 • 13:00–15:00 – Workshop – Netradiční přírodní kytice s Milenou Vladykovou – Ing.Milena Vladyková (Kytky od Kokšína) / 200,-

NEDĚLE 23.4.2023

PŘEDNÁŠKY / 90,- jednotlivá přednáška nebo 450,- celá neděle

 • 10:00–11:00 – Přednáška – Mikrogreens – Alena Lehmanová
 • 11:00–12:00 – Přednáška – Jak se pustit do semenaření? – Klára Hrdá
 • 13:00–14:00 – Přednáška – Ovocné stromy – o správné péči aneb čeho se vystříhat – Jan Papež
 • 14:00–15:00 – Přednáška – Co je to přírodní zahrada? – Věrka Dvořáková (Zahrada u Malíře)
 • 15:00–16:00 – Přednáška – Zahrada, která zdobí celý rok – Alena Zelenková (Zahrada u Konipáska)
 • 16:00–17:00 – Přednáška – Propojení užitkové a okrasné zahrady – Ing.Milena Vladyková (Kytky od Kokšína)

WORKSHOPY

 • 10:00–17:00 – Dětský zahradnický workshop Od semínka v PěstírněDEPO / příspěvek na materiál 50,-
 • 10:00–12:00 – Workshop – Kokedama s Vendulou Špačkovou – Vendula Špačková (Kytky v oblacích) / 500,-
 • 13:00–14:00 – Workshop – Malé vlhkomilné terárium s Vendulou Špačkovou – Vendula Špačková (Kytky v oblacích) / 450,-
 • 15:00–16:00 – Workshop – Rašeliníková tyč s Vendulou Špačkovou – Vendula Špačková (Kytky v oblacích) / 400,-

DĚTSKÉ DIVADLO / 100,-, děti do 3 let zdarma

 • 16:00–17:00 – Divadlo – Příhody včelích medvídků (divadlo Krapet)

VSTUPENKY NA PORTÁLU GOOUT ZDE.

PŘEDNÁŠKY - Ateliér

Moderátorem přednáškového programu je Ing. Arch. Petr Klíma.

RNDr. Jindřich Duras, Ph.D. / Jak to (ne)umíme s vodou

o čem bude řeč:

Voda je pro nás všechny nepostradatelná a většina z nás si myslí, že to chápeme. Možná ano, ale nejspíš ne úplně. A pokud ano, určitě se podle toho nechováme. Přitom ke zlepšení situace může přispět každý z nás - a příležitostí je spousta.

o Jindřichovi:

Jindřich Duras ukončil studia hydrobiologie a ochrany životního prostředí na Karlově Univerzitě v roce 1983. Od té doby se aktivně věnuje zejména otázkám života vodních organismů včetně sinic a problematice kvality vody, kam patří i řešení vlivů odpadních vod, vlivu hospodaření na rybnících.  JD pracuje ve státním podniku Povodí Vltavy jako specialista v oboru jakosti vody a i přednáší na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích na fakultě rybářství a ochrany vod. V oblasti Plzně je jméno JD spojeno s projektem zlepšení jakosti vody na Velkém boleveckém rybníce, v nádrži Hracholusky a České údolí.

 

Ing. Jana Kotoučková / Voda v permakultuře

https://www.facebook.com/profile.php?id=100066371294170&sk=about

o čem bude řeč:

Permakultura vnímá vodu v zahradě jako součást celé domácnosti. Je třeba uvažovat o vodě, která do domu přichází (déšť, studna) a z domu odchází (kořenová čistička) k následnému využití na zahradě. Dále s vodou zadrženou z budov a přímo využitou na zahradě (zálivka, jezírko, pítko). Případně s vodou zadrženou v místě (dešťové záhony, tůně). Zásadní  je propojení vody v domě a na zahradě ideálně v uzavřeném koloběhu.

o Janě:

Vystudovaná zahradnice, dlouholetá lektorka permakultury, projektantka přírodních a permakulturních  zahrad. Zakladatelka a vedoucí pobočného spolku Základní organizace Českého svazu ochránců příprody - Ekoinfocentra v Jihlavě, zaměřeného na vzdělávání, a osvětu veřejnosti a mládeže na školách i dětí ve školkách a dále na poradenství, návrhy, dotace, realizace a certifikace přírodních a permakulturních zahrad.

 

Ing.Tereza Antošová / Cesty vody v zahradě

www.perenniculum.cz

o čem bude řeč:

anotaci připravujeme

o Tereze:

Absolventka oboru Zahradní tvorba na ČZU v Praze, při studiích pracovala jako zahradník v anglických zahradách Sherborne Castle a Houghton Lodge. Po škole strávila 3 roky jako zahradní a krajinářská architektka v anglickém ateliéru LynchRobertson. Dnes se věnuje krajinářské architektuře v Čechách, zejména navrhování soukromých zahrad. Zabývá se mimo jiné popularizací trvalek a inspirativních zahrad na svém blogu Perenniculum.

 

Ing.Tomáš Čechura / Zahradní automatizace aneb konec zalévání kropáčem

o čem bude řeč:

Pokusím se shrnout své zkušenosti s automatickým zaléváním a představit možnosti, jak podobný systém aplikovat na Vaší zahradě. Nezapomenu zmínit i četné slepé vývojové uličky, které není nutné prozkoumávat.

o Tomášovi:

Věnuji se kybernetice a automatizaci v rámci své profese na ZČU. K péči o zahradu jsem se dostal náhodou před 5 lety a protože vcelku dost cestuji, snažil jsem se vlastní zahradu navrhnout tak, aby nebyla nadměrnou zátěží a zelenina přežila i mé delší absence. Experimentuji s automatickým zavlažováním i řízením dalších procesů v domě a na zahradě od vytápění po monitoring všeho možného.

 

Ing. Vladimír Tomeš / Tvorba zahradního jezírka

www.koipro.cz

o čem bude řeč:

Plánujete jezírko na koupání nebo jen na krásu? Na co byste měli myslet před realizací zahradního jezírka? Je lepší slaná nebo sladká voda? Jak a v jakém předstihu musíte připravit pozemek, jaké technologie zvolit a kolik času vyhradit na realizaci? Jak jezírko udržovat v dobré kondici a kolik práce vás každoročné čeká s údržbou? Budete potřebovat stavební povolení a kolik Vás to celé bude stát?

o Vladimírovi:

Absolvnt Střední rybářské školy ve Vodňaněch, Fakulty rybářství a hydrobiologie na MZLU v Brně i spousty odborných seminářů v ČR i EU je zároveň také majitelem firmy Koipro, která má za sebou bezpočet realizací jezírek i jezer určených na koupání, chov ryb i jen tak pro okrasu.

speciální host

Jolana Teuberová / Jak funguje trh s řezanými květinami?

vykvet.org

o Jolaně:

Jolana iniciovala vznik Platformy Výkvět zaměřené na ekologickou floristiku. Jako člověk, který sám květiny nepěstuje, má kapacity na podporu květinových farem - šířit osvětu, pořádat vzdělávací akce, apod.. Vystudovala produkci na DAMU, věnovala se projektům ve veřejném prostoru, kulturním a komunitním projektům, a to hlavně v Praze. Od října 2022 žije s mužem a 4 dětmi na venkově. Pro kamarády kvasí pod značkou Ples střev.

o čem bude řeč:

Jaká je situace na trhu s řezanými květinami v ČR? Jak vypadá globální květinový průmysl? Má smysl pěstovat květiny ekologicky a lokálně? Jak se liší hospodaření s vodou z pohledu globálního pěstování květin a jak může vypadat na udržitelné květinové farmě? Otázky, na které se v rámci přednášky pokusíme nalézt odpověď.

 

NEDĚLE

Alena Lehmanová / Klíčky a mikrozelenina

www.ekozahradarakova.cz

o čem bude řeč:

Zeleninu můžete pěstovat, i když nemáte zahradu, balkon nebo lodžii! Stačí vám jen malý kousek místa a zavařovací sklenice nebo kelímek od jogurtu. Na zahradnickém kurzu „Klíčky a mikrozelenina“ se dozvíte, jak na to! Naučíte se správně nakličovat luštěniny a semínka, získáte pár tipů, jak pěstovat celoročně v bytě, a ochutnáte různé druhy mikrozeleniny - minisalátů, které dobře rostou i na okenním parapetu a sklízet je můžete už za pár dní. Malou mikrozeleninovou zahrádku si budete moci přímo na místě i vysít a odnést s sebou domů.

o Aleně:

Alena je zahradnice a koordinátorka Ekozahrady Raková, zelinářské zahrady, která nabízí pracovní uplatnění pro lidi se zdravotním postižením a je prvním tzv. komunitou podporovaným zemědělstvím na západě Čech. Dlouhodobě se věnuje městskému zahradničení, pěstování v bytě a domácímu kompostování. Spolupodílela se na založení několika plzeňských komunitních zahrad, její hlas můžete znát z Hobby magazínu Českého rozhlasu a tvář z nejrůznějších seminářů o přírodních zahradách, ekologickém zemědělství a zpracování bylinek.

 

Klára Hrdá / Jak se pustit do semenaření?

seminkovny.com/kontakt/klara-hrda

o čem bude řeč:

Moje prezentace se zaměří na téma semenaření a zároveň představí i samotnou iniciativu Semínkovna, která má v Plzni a okolí řadu poboček. Semínkovny jsou místa, kde je možné svobodně sdílet přebytky semínek z vašich zahrádek, vznikly na podporu domácího semenaření a přírodního zahradničení. Fungují v podstatě jako knihovny i sem se semínka po sklizni opět vrací.

o Kláře:

Před osmi lety v ČR založila síť semínkových knihoven – Semínkoven a propadla kouzlu domácího semenaření. Semínkoven je dnes u nás už více než 230 a daří se jiskřičky šířit i do dalších zemí (Slovensko, nově i Polsko). Vloni se iniciativa dostala do semifinále cen SDGs 2022 a povedlo se získat i prestižní Challenge Fund grant od UNDP na vytvoření obdobné sítě semínkových knihoven v Moldávii. Její vizí je svět, kde si každý umí vypěstovat vlastní potravu od semínka k semínku, jejím poslánín je naučit Čechy opět semenařit. Je nadšená milovnice rostlin a máma tří dětí.
 

Jan Papež / Ovocné stromy - o správné péči aneb čeho se vystříhat

www.zahradysdusi.cz

o čem bude řeč:

Sturčně a jasně o principu růstu stromů a souvislostech jejich vývoje. Jak strom vychovávat od počátku až po péči o staré stromy. Dozvíte se i čeho se vyvarovat, kde se často chybuje. Na závěr prozradí o tajném vlivu podnoží na růst. Zkrátka rozumitelný a praktický návod pro vaše stromy, nejen ovocné.

o Janovi:

zahradník a krajinář z České zahradnické akademie Mělník, lektor odborných kurzů pro veřejnost a majitel rodinné firmy ZAHRADY S DUŠÍ, která se zabývá návrhy a tvrobou zahrad. Žije s manželkou, výtvarnicí  Jarkou a synem na Klatovsku. 

 

Věrka Dvořáková / Co je to přírodní zahrada?

zahradaumalire-cz.webnode.cz

barevnakrajina.webnode.cz

o čem bude řeč:

Co vše musí zahrada splňovat, aby byla přírodní a proč? K čemu jsou dobré divoké keře a proč na zahradě trpět „dotěrný“ hmyz? Jak zadržovat vodu a co je dešťový záhon? Jde připravit zahradu na nadcházející klimatické změny? Kolik má vlastně Plzeňský kraj ukázkových přírodních zahrad a proč by měli zastupitelé obcí uvažovat o veřejném prostoru jinak?

o Věrce:
Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět předsedkyně spolku Barevná krajina, z.s. , který zajišťuje certifikace přírodních zahrad, osvětu a poradenství pro Plzeňský kraj. Věrka je majitelkou první ukázkové přírodní zahrady v Plzeňském kraji. V rámci své Zahrady u malíře pořádá komentované prohlídky, akce, přednášky, workshopy a programy pro děti s environmentální tématikou. Na své druhé zahradě se zaměřuje na pěstování aromatických rostlin, které různým způsobem zpracovává. V Zahradě u malíře je sezonní krámek s prodejem bylinných výrobků, dekorací a přebytků semen, sazenic a výpěstků. Se svým bylinným stánkem a bylinkovým tvořením navštěvuje i některé akce pro veřejnost.

V rámci tržiště bude možné oba víkendové dny zakoupit produkty z jejích zahrad a zároveň využít poradenství ohledně přírodních zahrad, certifikace a obecně péče o ně.

 

Alena Zelenková / Zahrada, která zdobí celý rok

www.ukonipaska.cz

www.facebook.com/Prvorepublikovazahrada

o čem bude řeč:

Které rostliny zajistí, že zahrada pokvete bez přestávky? Jak fungují přírodní patra a proč bychom neměli zapomínat ani na neživé prvky? Přijďte načerpat praktické tipy, které využijete i na své zahradě.

o Aleně:

Majitelka dvou ukázkových přírodních zahrad U konipáska v Ježovech u Švihova a Prvorepublikové zahrady v Janovicích nad Úhlavou. Svoje zážitky a zkušenosti s budováním zahrad začala sdílet na facebookovém profilu, poté i na samostaných webech obou zahrad.

 

Ing. Milena Vladyková / Propojení užitkové a okrasné zahrady

www.kytkyodkoksina.cz

o čem bude řeč:

Přednáška přibližuje problematiku propojení okrasné zahrady s užitkovou, řeší estetickou stránku zahrady, její kompoziční řešení a její elementární smysl. Obsahem přednášky je dále postup při zakládání zahrad, její logické a funkční uspořádání, použití bylin a jedlých rostlin, oddělení a kompozice jednotlivých záhonů.

o Mileně:

Majitelka rodinného květinářství ve Spáleném Poříčí u Plzně, zahradní architektka a floristka, která své vzdělání získala na Mendelově univerzitě v Brně.  Má ráda výzvy a její práce je průbežně oceňována v rámci různých projektů a soutěží.

V rámci tržiště bude možné oba víkendové dny zakoupit u stánku Kytek od Kokšína produkty z  jejího květinářství – jarní dekorace, české sazenice bylin a trvalek, v sobotu Milena navíc provede zájmemce květinovým workshopem.

 

DĚTSKÝ ZAHRADNICKÝ WORKSHOP - pěstírnaDEPO

SOBOTA I NEDĚLE 10:00-17:00 / příspěvek na materiál 50,-

Od semínka
Jak správně zasadit semínko a jak se o něj postarat, aby vyrostlo? Workshop pro nejmenší zahradníky pořádá Lucie Pechmanová z komunitní zahrady PěstírnaDEPO. Hravou formou se děti naučí základy pěstování "od semínka".

Jednoduchá aktivita pro nejmenší děti (4-6 let), při které si vyzkouší práci malého zahradníka. Zasadí si semínka dle svého výběru (rychle klíčící vhodná ke konzumaci, bylinky či okrasné květiny), vyzdobí si květináček a vyrobí zápich na ozdobu. Doba trvání cca 30 minut.

 

WORKSHOPY PRO DOSPĚLÉ - kontejnerová terasa

SOBOTA 22.4. / 13:00 - 15:00 / 200,-

Květinový workshop s Milenou Vladykovou / Kytky od Kokšína

Vázání netradiční přírodní kytice z toho, co příroda aktuálně nabídne. Pojďte se naučit, z  čeho všeho se dá vázat... Od zkušené floristky se dozvíte, jak vybírat rostliny do vazby, jak je stříhat, čistit, jaké jsou základní druhy vazeb a jak o kytici pečovat, aby vám dělala radost co nejdéle. A to hlavní, odnesete si svoji vlastní netradiční přírodní kytici.

 

NEDĚLE 23.4.

Workshopy pokojovek s Vendulou Špačkovou / Kytky v oblacích

Kokedama / 10:00 - 12:00 / 500,-

V rámci workshopu se dozvíte, jaké rostliny jsou vhodné do kokedam a jaké rostliny zvolit dle světelných podmínek vašeho interiéru. Naučíte se, jak kokedamu vyrobit a co je třeba dodržet, aby rostlina dlouhodně prospívala.

Cena workshopu zahrnuje:

rostlinu dle vašeho výběru z více nabízených druhů, kokosové vlákno nebo mech na obalení, substrát pro kokedamu, provázek a háček na zavěšení, odborné poradenství

 

Malé vlhkomilné terárium / 13:00 -14:00 / 450,-

V rámci workshopu se dozvíte, jaké rostliny jsou vhodné do vlhkomilného terária, jak takové terárium osazovat a co je třeba dodržet při výrobě, aby rostliny dlouhodobé prospívaly. Domů si odnesete vlastnoručné vyrobené terárium a rady ke správné péči.

Cena workshopu zahrnuje:

skleněné terárium s korkovým uzávěrem o objemu cca 3l, rostliny dle vlastního výběru, substrát, odborné poradenství

 

Rašeliníková tyč s popínavou rostlinou / 15:00 - 16:00 / 400,-

Rašeliníková tyč je opora pro šplhavé rostliny, vyrobená z živého, nebo lisovaného mechu. V rámci workshopu se dozvíte, jak takovou tyč vyrobit, jak ji udržovat a pro jaké rostliny je vhodná. Svoji vyrobenou oporu si také rovnou sesadíte s vybranou rostlinou do terakotového květináče.

Cena workshopu zahrnuje: 
rostlinu dle vašeho výběru z více nabízených druhů, rašeliník a ostatní komponenty pro výrobu tyče, terakotový květináč s podmiskou, substrát, odborné poradenství.

VSTUPENKY NA PORTÁLU GOOUT ZDE.