DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

BLIK BLIK 2019 - Doprovodný pogram pro školy

Festival světla BLIK BLIK slaví malé pětileté výročí! Hlavní festivalovou instalací je letos hyperrealistický model měsíce Museum of the Moon, umístěný v autobusové hale DEPO2015. Měsíc návštěvníci uvidí v exkluzivním industriálním prostředí nejen v době konání samotného festivalu (29.-30. března 2019), ale již týden před zahájením bude moci široké publikum navštívit bohatý doprovodný program „Pod Měsícem“. Při této příležitosti jsme se rozhodli oslovit i školy a gymnázia a nabídnout žákům a studentům exkluzivní doprovodný program k tématu objevování vesmíru, dobývání Měsíce a vesmírnému průzkumu.

Učitelé se svými třídami tak budou moci navštívit dvě odborné popularizační přednášky Lumíra Honzíka, vedoucího plzeňské pobočky Hvězdárny v Rokycanech a v Plzni, a oceňovaný aktuální snímek První člověk. Bližší informace o tématu přednášek, registraci atd. naleznete níže.

Přednáška: Oheň na Měsíci

Hlavní téma: Kosmonautika – přistání prvních lidí na Měsíci.
Termín, místo konání: středa 27. března 2019, 9:00 Autobusová hala DEPO2015
Anotace: Přednáška z oblasti kosmonautiky pojednává populární formou o přistání prvních lidí na Měsíci, jediném tělese kromě Země, na kterém zatím člověk stanul. Přednáška začíná počátky kosmonautiky v období 2. světové války, kdy byly rakety používány pouze jako útočná zbraň. Následuje vývoj raketové techniky a první výpravy do kosmu v období tzv. studené války. Dále prudký rozvoj raketové vědy a techniky v 70. letech minulého století. Přednáška končí u posledních výprav k Měsíci. Vysvětluje nejen problematiku letu k Měsíci, ale i tajný závod mezi dvěma tehdy největšími rivaly USA a bývalým SSSR. V přednášce je použito velké množství zajímavého obrazového materiálu.
Přednáška určena: všem věkovým skupinám od 12 let
Délka přednášky: asi 90 minut
Přednášející: Lumír Honzík, vedoucí plzeňské pobočky Hvězdárny v Rokycanech a v Plzni
Cena, registrace: registrujte se prosím na emailu: Majnerova@depo2015.cz. Cena přednášky je 50 Kč/student, učitelský doprovod zdarma.

Přednáška: Měsíc – náš vesmírný soused

Hlavní téma: Astronomie – o Měsíci.
Termín, místo konání: čtvrtek 28. března 2019, 9:00 Autobusová hala DEPO2015
Anotace: Přednáška z oblasti astronomie představí nejbližšího souseda naší planety - Měsíc. Přestože je blízko a zdálo by se, že ho již dobře známe, opak je pravdou. A to přesto, že na něm v minulosti přistálo několik astronautů. I v dnešní době si řada lidí ani nepovšimnula, že ze Země je vidět pouze jeho přivrácená strana, netuší, jaký je rozdíl mezi fázemi a zatměním. A právě tyto nejasnosti pomůže objasnit tato přednáška. Na velkém množství astronomických fotografií a obrázků budou názorně ukázány nejdůležitější útvary měsíční krajiny. Dozvíte se také, jak asi Měsíc vznikl a proč je pro naši planetu tak důležitý.
Přednáška určena: všem věkovým skupinám od 12 let.
Délka přednášky: asi 80 minut
Cena, registrace: registrujte se prosím na emailu: Majnerova@depo2015.cz. Cena přednášky je 50 Kč/student, učitelský doprovod zdarma.

Film: První člověk

Termín, místo konání: úterý 26. března, 9:00 Autobusová hala DEPO2015
Anotace: Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce poté pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí, si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí.
Délka: 141 minut
Cena, registrace: registrujte se prosím na emailu: Majnerova@depo2015.cz. Cena filmové projekce je 50 Kč/student, učitelský doprovod zdarma.

Edukační expozice Hvězdárny v Rokycanech a Plzni

Termín, místo konání: 25. března – 28. března, Ateliérová ulička DEPO2015
Anotace: Sviťme si na cestu, ne na hvězdy! První část expozice hvězdárny je věnována světelnému smogu. Druhá pak svými fotografiemi připomíná 50. výročí přistání prvních lidí na povrchu Měsíce.
Délka: libovolná, odhadem 20 min.
Cena, registrace: zdarma, prohlídka po přednášce nebo filmové projekci