DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

25. Mezinárodní festival Divadlo: Bláznovy zápisky

KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ/ORLAI PRODUKCIÓS IRODA/FÜGE/MASZK EGYESÜLET, Budapešť, HUN

Bláznovy zápisky ((Nikolaj Vasiljevič Gogol)

Zešíleli jsme my, nebo svět kolem nás? Otázka platná jak v roce 1834, kdy Gogolova povídka vznikla, tak dnes. V  režii Viktora Bodó přichází před očima diváků o rozum carský úředníček Popriščin, kterého hraje Tamás Keresztes (jeden z protagonistů Bodóvy slavné dramatizace Kafkova Procesu, nazvané Semeloumnezmizelsem).

Start: 14.9.2017

Čas: 17:00

Vstupenky online

Vyšinutý hrdina se uchází o přízeň ředitelovy dcery vydávaje se za španělského krále, cenzoruje dopisy dvou zamilovaných psů a tvrdí, že přišel na to, „že Čína a Španělsko je vlastně táž země a že jen z nevědomosti jsou pokládány za dva různé státy. Radím každému, ať si schválně napíše na papír Španělsko, a uvidí, že mu vyjde Čína.” Jeho groteskní, fantasmagorické představy pramení z nemožnosti překonat vlastní malost, překročit meze ubohého místa, které mu bylo na tomto světě přiděleno. Ač jeho fascinující, vášnivý i úzkostný monolog odhaluje především neuchopitelné kouty lidské duše, odráží i bláznovství našeho „rozumného” světa.

Režie: Viktor Bodó
Výprava: Tamás Keresztes
Grafika: Gergő Nagy
Dramaturgie: Juli Róbert
Asistentka: Zsuzsi Szakács
Expert na psychologii: Dr. Zsolt Zalka
Produkce: Tibor Orlai
International relations: Ildikó Ságodi

Poděkování: Nóra Juhász, Árpád Kákonyi, József Szalai, Dávid Szarvas

Obsazení:
Popriščin: Tamás Keresztes

Premiéra: 24. září 2016

Viktor Bodó (1978) – Vystudoval herectví a posléze divadelní režii na Divadelní a filmové univerzity v Budapešti. Od absolutoria v roce 2003 se věnuje divadelní a filmové režii a scenáristice, jako herec vystupuje už pouze ve filmu. K jeho největším úspěchům patří dramatizace Kafkova Procesu, nastudovaná v produkci Divadla Józsefa Katony pod názvem Semeloumnezmizelsem / Rattledanddisappeared, s níž se představil na plzeňském festivalu v roce 2009. Za tuto i své další pohostinské režie v Maďarsku i jinde získal řadu divadelních cen. V roce 2008 založil vlastní soubor Sputnik Shipping Company. Viktor Bodó pravidelně režíruje v Maďarsku, a dále na rakouských a německých scénách (Graz, Vídeň, Berlín a Kolín). Bývá označován, zřejmě pro jeho citáty nabitý, akcí a vtipem kombinovaný rukopis, za „Quentina Tarantina současného divadla“.

Představení vzniklo jako koprodukce mezi Katona József Színház, Orlai Produkciós Iroda, Füge a Maszk Egyesület.

Více informací o festivalu naleznete na www.festivaldivadlo.cz

Akce na další dny