DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

25. Mezinárodní festival Divadlo: Vše o mé matce

TEATR ŁAŻNIA NOWA, Krakov, POL / Michał Borczuch

Navzdory svému titulu není inscenace Michala Borczucha jevištní adaptací oceňovaného filmu režiséra Pedro Almodóvara – i tady je však v popředí ženství a fascinace ženskostí. Borczuch i jeho častý spolupracovník, herec Krzysztof Zarzecki, ztratili matku v raném věku. Obě zemřely na rakovinu. Jejich dva příběhy a více či méně souvislé vzpomínky obou tvůrců z dětství a dospívání se staly prostředkem k postižení unikavé a výběrové povahy samotné paměti a k prezentaci tenké a těkavé linky mezi fikcí, vysoce stylizovanými připomínkami minulosti a takzvaným “skutečným životem”.

 

Start: 16.9.2017

Čas: 20:30

Vstupenky online

Toto vzpomínání se mění v nostalgický a přece ironický výlet zpět časem do Polska 80. a 90. let. Dynamiku zobrazovaného světa však neurčují ani tak politické a kulturní změny té doby, jako spíš složitá a dvojznačná realita oněch uplynulých let. Syrový industriální prostor divadla Łażnia Nowa, minimalistická výprava Doroty Nawrot, elektrizující, hypnotizující hudba Bartosze “Pleqa” Dziadosze a jemný světelný design Jacqueline Sobiszewski tvoří sugestivní a tajemný divadelní kosmos. Text, který dramaturgicky zpracoval Tomasz Śpiewak, překvapuje lehkostí a humorem. A to i když pojednává o vážných tématech jako je smrt. Jádrem inscenace je ovšem pět hereček, které určují její tempo a rytmus a dávají jí formu. Podobně jako Amodóvarův film se tak i krakovská inscenace stává poctou ženství a všem, kdo v ní hrají.

Vše o mé matce získalo sošku Božského komedianta za nejlepší inscenaci 9. ročníku Mezinárodního divadelního festival Božská komedie 2016 v Krakově.

Režie: Michał Borczuch
Text a dramaturgie: Tomasz Śpiewak
Výprava: Dorota Nawrot
Hudba: Bartosz Dziadosz „Pleq”
Světelný design: Jacqueline Sobiszewski
Multimedia: Michał Dobrucki
Asistentka režie: Agata Klepacz

Obsazení:
Dominika Biernat, Iwona Budner, Monika Niemczyk, Marta Ojrzyńska, Halina Rasiakówna, Ewelina Żak, Krzysztof Zarzecki

Premiéra: 22. dubna 2016

Michał Borczuch se narodil v Krakově v r. 1979. Absolvent fakulty sochařství na Akademii výtvarných umění a režie na Akademii dramatických umění. Většina jeho prací byla uvedena ve Starém divadle v Krakově, TR Varšava a Teatru Polském ve Vratislavi. Jeho první samostatnou prací byla inscenace KOMPOnents Małgorzaty Owsiany. Následovaly inscenace Fredrova Velkého člověka pro malé záležitosti, na níž se podílel jako režisér i scénograf, Büchnerových Leonce a Leny a Wedekindovy Lulu. V roce 2009 připravil v TV Varšava vlastní adaptaci Wildeova Obrazu Doriana Graye. Ve stejné době inscenoval v krakovském Starém divadle vysoce ceněnou jevištní verzi Utrpení mladého Werthera podle Goethova románu. V roce 2012 debutoval na scéně düsseldorfského Shauspielhausu, kde inscenoval adaptaci slavného románu Světlany Aleksijevičové Válka nemá ženskou tvář. Apokalypsa, inscenace, na níž pracoval déle než rok se svým mentorem Patricem Chéreauem, měla v roce 2014 premiéru ve Varšavském Novém divadle a Borczuch za ni získal sošku Božského komedianta. Text vychází z knih Oriany Falacciové Falacciová interviewuje Falacciovou a jejího pokračování Apokalypsa, a z nedokončeného triptychu Trilogie smrti Piera Paola Pasoliniho.

Divadlo Łaźnia Nowa je agilní krakovská scéna situovaná v renovovaném postindustriálním prostoru bývalých dílen komunistické strojní průmyslovky v Nowe Hute. Za deset let existence se stala v polském divadle uznávanou značkou. Iniciovala také řadu oblíbených festivalů, jako jsou Festival Genius loci, Boska komedia a Mrożkovský festival. Łaźnia Nowa nemá stálý soubor a do svých inscenací zve spolupracující herce a režiséry. Uznávaní i začínající divadelní umělci zde nacházejí výborné podmínky pro svou práci. Zatím v divadle vytvořili své inscenace umělci jako Michał Borczuch, Łukasz Czuj, Iga Gańczarczyk, Paweł Kamza, Marcin Liber, Paweł Passini, Wiktor Rubin, Monika Strzępka, Marcin Wierzchowski, Paweł Świątek, Weronika Szczawińska a Michał Zadara. Mezi roky 2005 a 2015 vzniklo v divadle více než 40 představení, a to jak nezávislých, tak koprodukcí s jinými institucemi. Jeho inscenace se s úspěchem zúčastnily řady polských divadelních festivalů a jsou také pravidelně zvány do zahraničí, např. Do Berlína, Madridu, Mexico City a Singapuru. Neobvyklý prostor divadla (jsou zde dvě scény s hledišti s kapacitou až několik stovek diváků a také rozlehlé foyer) přitahuje nejlepší evropské inscenace. Bohatá umělecká nabídka divadla usvědčuje z omylu všechny ty, kdo si o čtvrti Nowa Huta myslí to nejhorší a stěžují si, že se zde nedá ničeho dosáhnout.

Více informací o festivalu naleznete na www.festivaldivadlo.cz

Výstavy

Navštivte stálou expozici o historii areálu Cukrovarská, veřejné dopravě v Plzni, projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a budoucnosti kreativní zóny DEPO2015.

Na co se můžete těšit?
    • unikátní model první plzeňské tramvaje Křižík – Brožík
    • dobové fotografie
    • modely historických autobusů a trolejbusů
    • kuriozity se vztahem k Evropskému hlavnímu městu kultury 
    • plány na budoucnost areálu Cukrovarská

Donedávna to byl jeden z nejméně nápadných průmyslových areálů v Plzni, přesto je naplněný nejen příběhy z historie, ale také pulzuje energií do budoucna a usiluje o to být jedním z klíčových rozvojových míst Plzně. Kreativní zóna DEPO2015.

Expozice představí příběh DEPO2015 od podnikatelského snu o cukrovaru, o technologických inovacích z konce 19. století, kdy v areálu působil František Křižík, o prvních elektrických tramvajích Křižík – Brožík, o plzeňském řemeslu, architektuře a veřejné dopravě ve 20. století, o rychlém střídání domácích v roce 2014, o jedinečné tvůrčí síle roku 2015.

Vstupné

Expozice je přístupná denně zdarma v otvíracích hodinách DEPO2015.

Děkujeme partnerům:
Plzeňské městské dopravní podniky, Ministerstvo kultury, Plzeňský kraj a Město Plzeň.

V polovině června zaplní prostor truhlárny a kavárny velkoformátové kresby Pavla Trnky. Industriální krajiny, průhledy do městských scenérií s rozpadávajícími se průmyslovými stavbami a opuštěnými budovami i detaily interiérů v sobě skrývají témata pomíjivosti a transformace. Kresbu uhlem Trnka doplňuje dalšími materiály, jako je rez, popel či barevné hlinky, přičemž výsledný obraz je působením oxidace, rezavění či tlení částečně dílem náhody.

Vernisáž se uskuteční 12. června v 18:00 hodin.

Vstupné

Vstup zdarma

Nezapomeňte na výstavu pozvat své přátele na facebooku!

O výstavě:

Východní filosofie, čínské tušové malířství i pravěké jeskynní malby jsou základní inspirací velkoformátových uhlových kreseb plzeňského rodáka Pavla Trnky. Dílo temné a ve své hloubce silně osobní a citlivé skrývá témata, jako jsou pomíjivost či transformace. Po studiu ilustrace se umělec začal postupně obracet k volné kresbě. Mnohdy velké formáty papíru pokrývá nejraději uhlovým práškem. Uhel kladený ve velkých vrstvách pak umělec zpracovává někdy až brutálně a roztírá ho mopem. Na novějších kresbách také experimentuje s tuší, která v kombinaci s bramborovým škrobem tvoří nečekané rostlinné struktury. Po kresbách, které mu často zabírají celou plochu ateliéru v Praze na Pragovce, se nebojí šlapat. Občasné uklouznutí vnese do díla nové detaily, prvky náhody, která hraje v Trnkově díle velkou roli. I náhoda je ale umělcem do jisté míry kontrolována. Tento vědomý zásah do struktury pak dává obrazu volnost, obraz sám uzrává v konečný výsledek působením oxidace, tlení či vlnění podkladu. Základní škálu šedých tónů a černé, občas oživenou modravým nádechem, doplňuje teplejší barva rzi, barva krve, která opět odkazuje k jeskynním malbám. Pomocí mědi dosahuje umělec akcentů zelené, v obraze užívá hlínu, ředěnou křídu, popel, saze či barevné hlinky.

V současné době se od jemnějších kreseb, ve kterých prosvítala bílá plocha papíru, obrací k temnějším povrchům, ze kterých světlo vybírá zpětně odkrýváním vrstev či použitím světlé křídy. Seškrabávání vrstev souvisí s Trnkovým aktuálním zájmem o přírodu a různé typy stromů, u kterých zkoumá především strukturu odlupované kůry. V občasné touze dostat se pomocí trhání do ještě větší hloubky obrazu dochází k podlepování základní vrstvy vrstvou další.

Industriální krajiny, průhledy do městských scenérií s rozpadávajícími se průmyslovými stavbami a opuštěnými budovami i detaily interiérů jsou nyní doplněny prvními zcela abstraktními strukturami. Tu zatím největší Pavel Trnka vytvořil právě pro výstavu v prostoru bývalé truhlárny v DEPO2015, kde jako by všechny jeho kresby nenápadně odkazovaly k původní funkci prostoru. Prvek rzi je odkazem doznívajícího industriálu, něčeho pomíjivého, co se po lidském zásahu rozpadá či olupuje podobně jako kůra platanu, který ovšem přežívá dál.

Na německém zámku Theuern jsme slavnostně zahájili interaktivní výstavu Za barokem, kterou jste do května tohoto roku mohli vidět v DEPO2015. Pokud jste ji u nás nestihli, určitě si udělejte příjemný výlet za barokním dědictvím kousek za hranice.

Otevírací dobu výstavy, vstupné a další praktické informace naleznete ZDE

Jak souvisí tvorba umělce s působením pedagoga? Výstava ARTEDUCO mimo jiné sleduje vzájemné působení vysokoškolských pedagogů a jejich studentů.

Obrazy, kresby, fotografie, sochy a objekty vystaví například Kurt Gebauer, Barbara Benish, Vladimír Franz, František Hodonský či Veronika Rónaiová.

Výstava je uspořádána v rámci mezinárodní konference České sekce InSEA.

Vernisáž se uskuteční 17. 6. v 18:30.

Nezapomeňte pozvat své přátele na facebooku!

O výstavě:

Výstava si klade za cíl představit tvorbu umělců těsně spjatou s jejich pedagogickým působením. Výstavy se účastní především umělci působící na pedagogických fakultách České republiky. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost zhlédnout tvorbu některých nejvýznamnějších osobností české výtvarné scény, např. Kurta Gebauera, Magdaleny Jetelové, Jitky Svobodové, Františka Hodonského, Lenky Vilhelmové, Vladimíra Franze, Barbary Benish, Martina Velíška, Margity Titlové Ylovsky…

V prostoru DEPO2015 budou k vidění sochy, malby, grafiky, keramika i videotvorba 28 umělců-pedagogů. Autoři vybrali ze své tvorby taková díla, která byla podnícena jejich pedagogickou činností či měla ohlas u širší veřejnosti. Kladou si tak otázku, nakolik je jejich umělecká tvorba spjatá s tvorbou pedagogickou a edukační. Dále se zamýšlí: Ubírá mi pedagogická činnost sílu, kterou bych mohl věnovat umělecké tvorbě, nebo naopak mě nabíjí? Existuje v mé tvorbě dílo, o kterém se domnívám, že bylo podníceno pedagogickou činností? Případně využil jsem výsledků své tvorby ve výuce? Zaujalo některé z mých děl studenty? Vytvořil jsem někdy dílo, které zaujalo širší veřejnost?

Novou venkovní instalaci plzeňského umělce Benedikta Tolara určitě nepřehlédnete. Na nádvoří DEPO2015 vzniká pod jeho rukama AUTOPARK!

Sochař zde svým typickým svérázným humorem kriticky reaguje na současnost. Příroda prorůstající postupně chátrajícími autovraky nutí diváka k zamyšlení nad ekologií a recyklací.​ Instalace souzní s industriálním prostorem depa, kam zároveň přináší chybějící zeleň a nabídne tak kromě vizuálního uměleckého zážitku také příjemné posezení „v přírodě“.

Vstupné

Zdarma

Dva mladí cestovatelé Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek se vloni vypravili po stopách Hanzelky a Zikmunda. Za necelých deset měsíců zdolali 130.000 km, navštívili 32 zemí a zmapovali, jak se změnila místa, která slavná dvojice dokumentovala šedesát let před nimi. K vidění budou vybrané fotografie spolu s původními snímky.

Vstupné

Zdarma

V rámci akce Skvosty s vůní benzínu bude v Bistro&Café DEPO2015 zahájena výstava obrazů plzeňské malířky Doris Tesárkové Oplové. Umělkyně vytvoří pro tuto příležitost zcela novou tématickou sérii obrazů.

Vstupné

Zdarma

Prožijte letní večer v barokním duchu na barokní klášterní slavnosti v Muzeu českého lesa v Tachově. 

Program:

17:00 - 22:00
  • divadlo Geisslers Hofcomoedianten - originální představení na chůdách na téma Komenského díla Orbis Pictus
  • taneční workshop Arvena tance
  • barokní degustace Olga Kaderová
  • komentovaná prohlídka živých obrazů
  • program pro děti (luk, vrhadlo, vůně, workshop a fotokoutek)
  • volné prohlídky výstav a expozic muzea

20:45   Adam Viktora – varhanní koncert (kostel)
22:00   barokní ohňostroj

Nechte se na barokní slavnost svézt autobusem, který vás doveze z Plzně až na místo. Autobus odjíždí v 15:30 od KD Peklo, návrat v nočních hodinách opět před KD Peklo. Jízdenky zakoupíte pouze v předprodeji na Plzenskavstupenka.cz za 260 Kč / 210 Kč děti od 6 do 15ti let, senioři 65+.

Zajímají vás projekty na pomezí divadla, performance a sociálního experimentu? Zveme vás na představení předního českého umělce Aleše Čermáka. Deep Adaptation (fáze I: distribuce flexibility) je dalším pokračováním performativně kolaborativního projektu Země se chvěje, který vzniká přímo pro prostory plzeňského DEPO2015. Tato část projektu je výsledkem čtrnáctidenní společné dílny.

Účastníci: Tomáš Holub, Jakub Gottwald, Eliška Dostálková, Filip Nekola, Jindřiška Křivánková, Markéta Vacovská, Petr Skala.
Sound design: Michal Cáb
Podpora: DEPO2015 Plzeň

Je to možné, proč se v takovém světě odehrává, a to je to, co je pro nás. – @0iyE1, 05:51pm on 2019-May-27, (Recurent Neural Network). Nový vynález otevírá nové možnosti a poskytuje novou flexibilitu. Vyčerpání této flexibility znamená smrt.

Vstupné

Zdarma

O projektu:
Země se chvěje / The Earth Trembles, je performativně/kolaborativní projekt, ale také neustále se vyvíjející referenční systém, který se zabývá výzkumem hybridního myšlení v oblasti performativity (tělesných, ale i duševních praktik ad.) kolektivního jednání a psaní. Od roku 2015 se na přípravách projektu podílely desítky lidí z řad neherců, hendikepovaných lidí, ale také profesionálních performerů. Poslední díl performance se odehrál v roce 2017 v Indonéské Jakartě. Po Plzeňském uvedení bude následovat příprava další fáze, ta bude prezentována v Indické Dillí a následně v Kalkatě.

Webové stránky projektu: https://theearthtrembles.wordpress.com

Aleš Čermák je umělec, spisovatel, režisér a zakladatel Ausdruck Books, dvojnásobný finalista Cena Jindřicha Chalupeckého (2013 a 2016). Ve své práci se často dotýká sociálních a politických problémů současného světa a pozice člověka v něm. Působí mezioborově na poli mezi performancí, literaturou, divadlem a konceptuální tvorbou.

Živě z Las Vegas - a pouze jeden večer v Plzni! Hořřříící kola, bláznivá akce!

Když jsou ve městě Johnny a Ronny, můžete očekávat ty nejnebezpečnější kaskadérské kousky, jaké jste kdy viděli. Tento odvážný kaskadérský tým překoná všechny vytvořené kaskadérské rekordy - alespoň to předstírají...

Po pečlivé přípravě, autogramiádě, mnoha polibcích, Johnnyho a Ronnyho pečlivé rozcvičce, se tito dva komičtí hrdinové připravují na svůj skvělý kaskadérský kousek: proskočení hořícím kruhem. Tváří v tvář nebezpečí jejich oči planou odvahou… Odváží se?

Jedno auto, dva herci a až tisíc diváků. Kdykoliv a kdekoliv po celém světě a samozřejmě - jednoho dne - také v Las Vegas!

Bängditos theatre je německá umělecká skupina, která projela celou Evropu, Kanadu i Jižní Koreu, přivítejte je za zvuky motorů i v Plzni!

Představení je součástí projektu “Plzeň, Praha, Hamburk a zpět” a je podporováno Německo-českými fondy budoucnosti.

Vstupné

Vstup zdarma

www.zivaulice.eu

Pozvěte na festival Za dveřmi je... Divadlo! své známé na facebooku!

DIVADLO BÄNGDITOS

BÄNG je prvotní podnět, který vyústil ve zrození Divadla Bängditos v roce 2005.

BÄNG je výrazem přístupu k životu, který kombinuje svědomitou práci, svobodu tvorby a potěšení ze hry. BÄNG je Divadlo Bängditos.

BÄNG znamená moment, kdy jsme se my - Heike Gronholz, Olivier Capelier, Tom Lanzki a Nailor Holmsten - rozhodli založit vlastní divadlo na základě představení “Ente gut - Alles gut” a “Strážný anděl”, mnoha let zkušeností s jinými divadelními projekty a našeho nadšení pro představení pod širým nebem.

Od té doby jsme hráli téměř v celé Evropě a také v Kanadě a Jižní Koreji. Urazili jsme tisíce kilometrů s našimi vozidly i bez nich, s tunami materiálů, vždy obdařeni energií a další výbavou, které se nám dostalo od našich diváků.

Milujeme kreslení velkoplošných obrazů v ulicích, rádi vytváŕíme senzační ohňové efekty, abychom provokovali, udivovali a rozesmávali diváky. Je velká zábava naplňovat otevřený prostor ohlušujícím tichem, nervydrásajícími výbuchy, dusivým kouřem, vášnivým zpěvem, tajuplnou uzavřeností, pohledy vzhůru nohama, mystickými momenty, charismatickými anekdotami, nadšeným hraním, akrobatickou lehkostí, hlučnou hrubostí, chaotickou anarchií, nespoutanou konfrontací, dojemnými okamžiky, směšnými situacemi.

Z důvodu konání akce Skvosty s vůní benzínu bude areál DEPO2015 uzavřen pro veřejnost od čtvrtka 18. července od 16:00 do neděle 21. července.

Přijďte se podívat na unikátní přehlídku automobilových i motocyklových skvostů. Sledujte ktuální informace o akci na facebooku nebo na www.skvosty-plzen.cz.

Nenechte si ujít barokní podvečer v kostele sv. Bartoloměje v Březíně. Čeká vás koncert i tematický doprovodný program.

Program:

18:00 Začátek programu
19:00 Koncert Baroque trio
Miroslav Dvořák – průvodní slovo
Pavel Hromádka trubka, Dušan foltýn hoboj , varhany Tomáš Thon
Program: D.Scarlati, H Purcell, G.Ph. Telemann, G. Boni,

Doprovodný program: Barokní degustace, workshopy pro děti, barokní kolotoč

Unikátní přehlídka historických i současných vozů bude o víkendu 19.  ̶ 21. 7. 2019 potřetí k vidění v Plzni. Historické i moderní automobilové a motocyklistické skvosty zaplní vnitřní haly i nádvoří DEPO2015.

Kromě legendárních značek a sběratelských kousků představí i zajímavé automobilové osobnosti. Letos se pod tématem „Velké cesty“ objeví dobrodruh Dan Přibáň se svými trabanty, cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha z expedice Zikmund 100, dakaristé Martin Macík jr. a Jan Brabec, či Tomáš Vejmola s nejspíš jediným pojízdným tuktukem v Evropě.

Zaujme i výstava věnovaná výročí plzeňského Metalexu. Novinkou letošního ročníku budou prezentace a „spanilé jízdy“ autoklubů, které představí značky Rolls Royce, Jaguar, Corvette, Ferrari nebo Mercedes Benz.

Návštěvníky čeká po celé tři dny také hudební program, street food občerstvení, závody na šlapacích motokárách a další zábava pro celou rodinu.

Otevírací doba:

Pátek 19. 7.    14:00 - 20:00
Sobota 20.7.   10:00 - 20:00
Neděle 21.7.   10:00 - 17:00
 

Vstupné

Jednodenní vstupné do 30.6. po 30.6. a na místě
Dospělí 200 Kč 250 Kč
Zlevněné: studenti, senioři (65+), děti nad 130 cm 150 Kč 200 Kč
Rodinná (2 dospělí a 2 děti do 18 let) 500 Kč 600 Kč
Děti do 130 cm a ZTP/P zdarma zdarma

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na Plzenskavstupenka.cz nebo na místě.

Nezapomeňte na Skvosty pozvat své přátele na facebooku!

www.skvosty-plzen.cz

Barokní atmosféru načerpáte v kostele sv. Jiří v Lukové během koncertu i doprovodného programu.

Program:

19:00 Začátek koncertu (Edita Keglerová cembalo, M.Vilímec housle), program : A. Vivaldi, G.Locatelli, J.s.Bach, G. Fr. Handel,

Doprovodný program : Barokní vůně

Nemůžete se dočkat, až se po prázdninách pustíte do realizace vlastních nápadů a projektů?

Postupně začínáme zveřejňovat nabídku podzimních kurzů našich sdílených dílen. Najdete je vždy v programu daného měsíce v sekci Workshopy a kurzy. Těšíme se na vás už v září!

Tábor je naplněn, sbíráme už pouze NÁHRADNÍKY.

I na letošní léto jsme pro vaše děti připravili řemeslný příměstský tábor, který bude zaměřen na tvorbu z různých materiálů a prací s ručním nářadím.

Termín: 29. července - 2. srpna 2019
Čas: denně 9:00 - 16:00
Určen: dětem ve věku 7 - 13 let

Podrobné informace ZDE