DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

Výstavy

Navštivte stálou expozici o historii areálu Cukrovarská, veřejné dopravě v Plzni, projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a budoucnosti kreativní zóny DEPO2015.

Na co se můžete těšit?
    • unikátní model první plzeňské tramvaje Křižík – Brožík
    • dobové fotografie
    • modely historických autobusů a trolejbusů
    • kuriozity se vztahem k Evropskému hlavnímu městu kultury 
    • plány na budoucnost areálu Cukrovarská

Donedávna to byl jeden z nejméně nápadných průmyslových areálů v Plzni, přesto je naplněný nejen příběhy z historie, ale také pulzuje energií do budoucna a usiluje o to být jedním z klíčových rozvojových míst Plzně. Kreativní zóna DEPO2015.

Expozice představí příběh DEPO2015 od podnikatelského snu o cukrovaru, o technologických inovacích z konce 19. století, kdy v areálu působil František Křižík, o prvních elektrických tramvajích Křižík – Brožík, o plzeňském řemeslu, architektuře a veřejné dopravě ve 20. století, o rychlém střídání domácích v roce 2014, o jedinečné tvůrčí síle roku 2015.

Vstupné

Expozice je přístupná denně zdarma v otvíracích hodinách DEPO2015.

Děkujeme partnerům:
Plzeňské městské dopravní podniky, Ministerstvo kultury, Plzeňský kraj a Město Plzeň.

Posaďte se, prosím, designové legendy přicházejí. Nechte se zlákat expozicí designového nábytku inspirovaného obdobím 50. let 20. století. Znáte Swan, Lounge nebo Egg chair? Židle Tulip a Pantom? Poznejte!

Vstupné zdarma

Výstavu prodlužujeme až do 9. prosince! Díky za váš neutuchající zájem. A pozor, o podzimních prázdninách 29. a 30. října bude pro veřejnost otevřeno už od 10:00.

Posaďte se do prvorepublikové kavárny hotelu Continental, oblečte montérky ve škodovácké továrně 50. let, řekněte si ta největší tajemství v koupelně ze sedmdesátek nebo se sami rozhodněte, zda v 80. letech odjedete a do země už se nevrátíte. 100 let plných zážitků přináší výstava 100PY, která vezme malé i velké zpět do nejzásadnějších okamžiků naší historie. Připomeňte si, jak žili vaši prarodiče a rodiče a ukažte dětem, jak se jezdívalo na dovolenou, či jak se v zatemněných koupelnách vyvolávaly fotky. Po 100pách historie vás provede plzeňský rodák Václav Neužil.

        

Plzeň v průběhu 100 let
Centrální část výstavy vám představí časovou osu s nejzásadnějšími událostmi, které se ve městě staly od založení Československa. Náměstí Republiky se zástupy nacistických vojsk, autentická nahrávka legendárního rozhlasového vysílání „Hovoří Plzeň – svobodná Plzeň hovoří!“ nebo Havlovy vězeňské snímky. To vše na fotografiích, v textech a ve vzpomínkách obyčejných plzeňských rodin. Za zdí s ikonickými lvy ze státních znaků na vás ale čeká také silný příběh jedné smyšlené rodiny.

 

5 generací rodiny Němcových
Nečekejte jen fotky a dějepisné údaje… 100PY jsou plné emocí a zážitků, mimo jiné díky příběhu spisovatele Vratislava Maňáka, který na výstavě uslyšíte. Představuje v něm rodinu Němcových. Ta prožívá velké historické změny, o kterých se učíme ve školách, v běžném životě. Každá z generací rodiny řeší své problémy a rozhoduje se v různých, nelehkých situacích.

Vzdát se své víry pro ochranu své rodiny? Vstoupit do strany, nebo emigrovat? Ohrozí uprchlíci naše bezpečí?

S Němcovými prožijete to dobré i to špatné a na chvíli se stanete součástí jejich rodiny. Projdete se kavárnou hotelu Continental, navštívíte Škodovy závody, koupelnu z dob normalizace, garáž, ve které plánují emigraci i otevřený prostor, který se věnuje tématům aktuální doby. Nakonec se sami sebe zeptáte, zda se v komplikovaných životních situacích rozhodli členové rodiny správně, nebo byste se zachovali jinak.

Historie znamená i medaili z Nagana

Důležité okamžiky připomíná i vitrína s předměty slavných Plzeňanů, díky které zavzpomínáte na vítězné sportovní okamžiky i zlatou éru plzeňských umělců. Těšte se tak třeba na kopačky Pavla Horvátha, korunku Miss Lucie Křížkové (Váchové), loutky Spejbla a Hurvínka, vzduchovku Kateřiny Emmons nebo zlatou medaili z Nagana od Martina Straky. 

Sochy na nádvoří

100PY se návštěvníkům DEPO2015 ukáží již na nádvoří. Jak se měnil veřejný prostor během 100 let, zde prezentují vystavené sochy. Některé z nich zůstaly zapomenuté v čase, jiné jsou zatracovány kvůli propagandě komunistického režimu. Všechny ale mají velkou vypovídající hodnotu. Podívat se tak můžete na sochu V. I. Lenina, znak Škodovky, Fialovy Motory nebo sochu reprezentující naši zemi na výstavě Expo 58 v Bruselu.


Vstup: dospělí 80,- / děti, senioři 50,- / rodinné 200,-

O víkendu 27. a 28. října bude vstupné za symbolických 28 korun.

Otevírací doba výstavy:

   Po - Pá    13:00 - 18:00   
   So-Ne, svátky    10:00 - 18:00  
   Podzimní prázdniny 29. a 30. října    10:00 - 18:00  

Výstavu a další zajímavé akce můžete objevovat také na http://www.turisturaj.cz.


PROGRAM PRO ŠKOLY:

Výstava a lektorský program je určen také pro základní školy (2. - 9. třída), střední školy a odborná učiliště. Expozice vhodně doplní výuku dějepisu a základů společenských věd. Více se dočtete v přiloženém dokumentu (viz níže).

Výstava fotografií ze soutěží Fotka Film pořízených dronem.

Vstup zdarma

Bohaté kulturní dění současného Polska se v DEPO2015 představí třemi výstavami: architektonická výstava Young Polish Architects 2.5D, komiksová výstava Spolu v bublinách a výstava Architektura pro kulturu. 

Zahájení a vernisáž s koncertem proběhne 22.5. od 18:00. Na architekturu bude zaměřena i diskuse 28.5. od 18:00. Výstavy trvají do 30.6.

Strhující multi-mediální one-man-show amerického historika a showmana Patricka Dewane, který jedinečným způsobem ztvárňuje životní příběh svého dědečka Matta Konopa, jednoho z osvoboditelů Plzně v roce 1945. Představení je otitulkováno.

Vstupné je 80 korun.

Parametry blahobytu rostou, pocit štěstí ale obecně klesá. K čemu máme motivovat mladé lidi? Jak snížit negativní dopady blahobytu? Přijďte do Coworkingu na snídani a live stream přednášky hokejového trenéra a kouče PhDr. Mariana Jelínka, PhD. na téma "Motivace v době blahobytu". 

V devátém ročníku festivalu pouličního jídla se podíváme na zoubek především kuchyním z amerického kontinentu. Kromě výtečných požitků z jídla a alko/nealko nápojů pro vás bude připravený bohatý doprovodný kulturní program.

Skryté město opět zahajuje na Slavnosti svobody sezónu sousedských procházek! 

Více informací na www.skrytemesto.cz.

Na hodinovou lekci navazuje tančírna do 21.00 hodin. Zábava, endorfiny a dobrá nálada v ceně. Není nutné mít partnera, leader a follower se určuje na místě.
 

Výroba stínového divadla a dárku pro maminku ke dni matek.

Rezervujte si místo na suchankovalinda@seznam.cz

Interiér, který budete milovat? Přijďte si poslechnout pár příběhů o designu. Týdenní expozice nábytku vyvrcholí sérii přednášek s architekty, designéry a studenty. Představíme nejen inspirativní osudy, ale i zajímavé ateliéry. Nabytou inspiraci pak můžete v poklidu utřídit při neformálním večeru přímo v kavárně ve společnosti skvělých hudebníků.

Vstup zdarma
Více info na Facebooku.

V sobotu 26. 5. budete moci poznat polskou kulturu z jejích dalších stránek. To nejlepší z polské kuchyně dostanete u stánku na Street Food Rocks za tónů skvělé polské indierockové skupiny Sonbird. Na své si přijdou i ti nejmenší - výtvarný workshop pro děti s ponožkovými maňásky probíhá od 11 do 15 hodin.

Už třetím rokem festival Rock for People spojuje nejlepší pouliční jídlo s festivalovou atmosférou a se špičkovou hudbou ve vašem městě a ani letos tomu nebude jinak. Těšit se můžete na ty nejlahodnější dobroty z celého světa a to vše na jednom místě! K jídlu, k poslechu a k tanci zahraje výběr kapel. 

Vstupné  zdarma

Programová Ohniska - program pro veřejnost v okolí komunitních center po celé Plzni. 

Konkrétní místa a program se objeví v průběhu dubna na www.evropskydensousedu.cz/program/ohniska.

Sousedské večeře - zájemci o pořádání sousedské večeře se mohou registrovat do 11.5.2018 na emailu sousede@plzen2015.cz. 

Více o podmínkách účasti na www.evropskydensousedu.cz/program/vecere.

Komentované procházky - několik tras oblíbených sousedských procházek, které pro EDS připravuje Skrytá Plzeň, z.s.

Konkrétní trasy procházek a jejich průvodci se objeví v průběhu dubna na www.evropskydensousedu.cz/program/prochazky.

Vstupné 70 Kč

U našich severních sousedů vznikla v posledních letech řada nových staveb pro kulturní účely - některé projekty se představí i na výstavách v rámci Polských dnů v Plzni.

Jak je možné, že se v Polsku daří v tak velkém měřítku realizovat stavby včetně mezinárodních architektonických soutěží? Nejen o tom, ale třeba i o utváření veřejného prostoru nebo uplatňování participativních rozpočtů v Polsku můžete přijít diskutovat s polskými architekty Lilianou Krzyckou a Rafałem Pieszkem. Mladí architekti přijedou z dolnoslezské Vratislavi, která v roce 2016 převzala po Plzni štafetu jako Evropské hlavní město kultury. Co tento titul městu dal (nebo vzal)?

Diskusi moderuje Petr Klíma.
Vstup volný, tlumočení zajištěno.

Zodpovíme otázky "Proč obvykle děvčátka ohrnují nos nad klučičími hrami?", "Proč mají holky obvykle menší ochotu jít do konfliktu a raději se stahují,ale při dospívání si servítky neberou a bez obav na nás ječí?, "A co všechno vlastně čeká rodiče při dospívání dcer?

Vstupné  280 kč/ 330kč

Přijďte se naučit práci na stroji, který se v poslední době stal doslova fenoménem! 3D tiskárna je strojem nové generace, dokáže vytisknout prakticky cokoliv, a tak se stává levnou alternativou masové výroby drobných věcí. 

Ve FabLabu vás provedeme celým procesem od jednoduchého modelování v Opensource softwaru, pracováním s 3D tiskárnou, vytisknutí Vašeho 3D objektu, který si odnesete domů. Během kurzu vám navíc prozradíme spoustu zajímavých informací a praktických zkušeností. Stačí přijít s vlastním notebookem a myší, vše ostatní obstaráme my. Po dokončení kurzu budete schopni samostatně používat 3D tiskárnu.

LEKTOR_ Vít Trunec

KURZ_ dvoutýdenní

DEN_ 1.5., 8.5.

KDY_ 17:30 – 20:00

POČET HODIN_  5 (2,5hod/týden)            

Při romantických toulkách ve jménu Karla Hynka Máchy se určitě hodí mít vlastní cestovní deník, kam si můžete zapisovat své poznatky a zážitky.

Přesně takový budeme vyrábět na prvního máje v grafické dílně. Naučíme se sešívat listy pomocí koptské vazby a vyrobíme si i originální grafiku na obálku, díky které bude deník přesně podle Vašich představ.

LEKTOR_ Bára Procházková

ČAS_ 16:00 - 18:00

Kurz je vhodný pro rodiče s dětmi. Uvedená cena platí pro jednoho dospělého účastníka, nebo jedno dítě s rodiči/em.

Předprodej kurzu bude ukončen v 10:00 v den konání kurzu. Pokud byste měli zájem o kurz po ukončení předprodeje, volejte na tel.: 775 382 838.

Odrážedlo je praktická pomůcka, která poslouží vašim dětem nejenom ke hraní, ale také k výuce stability těla. 

Na kurzu si vyrobíte dřevěné odrážedlo ze spárovky a masivního dřeva. Střed je předfrézován a vy si ho pak budete moci upravit a případně dekorovat dle svých vlastních představ. Konečná podoba výrobku je tedy na vás. 

LEKTOR_ Stanislav Melka

ČAS_ 18:00 - 20:00

TERMÍNY_ 15.5., 22.5., 29.5.

Předprodej kurzu bude ukončen v 10:00 v den konání kurzu. Pokud byste měli zájem o kurz po ukončení předprodeje, volejte na tel.: 775 382 838.

Staňte se módními designery - navrhněte a vlastnoručně si potiskněte tričko pomocí ruční frézky, pantografu a lina. 

Motiv, kterým chcete triko potisknout, si můžete buď nakreslit na místě nebo přinést hotový z domova (nakreslený či vytištěný na papíře). V průběhu kurzu si pak motiv za pomoci pantografu přenesete na lino a následně přetisknete z lina na triko.

Kurz je vhodný pro rodiče s dětmi. Uvedená cena platí pro jednoho dospělého účastníka, nebo jedno dítě s rodiči/em.

Jak takový pantograf funguje? Mrkněte třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=fj75J1V8XAY

Lektor: Tereza Vaníková 

Čas: 17:00-18:00

Věk: 6 - 15 let 

Předprodej kurzu bude ukončen v 10:00 v den konání kurzu. Pokud byste měli zájem o kurz po ukončení předprodeje, volejte na tel.: 775 382 838.

Kurz určený všem zájemcům starším 18 let, kteří by si rádi vyzkoušeli tváření žhavého kovu a dozvěděli se, co je to “torzírování”, k čemu slouží “vlčí tlama” nebo jak se používá “babka”. Účastníky kurzu zasvětíme do základů práce s kladivem a kovadlinou a odkryjeme nejeden fígl tohoto černého řemesla. Každý účastník si vyrobí vlastní hřebík, podkovičku pro štěstí, svícen či drobný šperk a může si navrhnout a vytvořit malý kovaný předmět dle své fantazie.

Lektor: Jan Honomichl
Věk: 18 - 99 let
Kurz: měsíční
Termín kurzu: 3.5., 10.5., 17.5. a 24.5.2018
Den: vždy ve čtvrtek, začínáme první čtvrtek v měsíci
Kdy: 17:00 - 21:00   
Počet hodin: 16             
Počet účastníků: 

Účastníci kurzu se seznámí s tradiční truhlářskou prací se dřevem i jinými materiály na bázi dřeva a dle tématu měsíce nebo nápadu sobě vlastnímu si vytvoří alespoň jeden z výchozích výrobků.

KDY: vždy ve čtvrtek 3.5., 10.5., 17.5., 24.5.

POČET HODIN: celkem 16 hodin (4 hod/týden)

Během prvního týdne se budeme věnovat základním tesařským a truhlářským rámovým spojům, jejich ruční výrobě a konstrukcím. Druhý týden je zaměřen na pokročilé truhlářské rámové spoje, výrobu foto rámečku, rámu na zrcadlo či jednoduchého rámu na obraz. V třetím týdnu se budeme zabývat nosnými rámovými konstrukcemi – výrobou žebříkového regálu, police, podstavce nebo stojanu. Poslední týden budeme vyrábět rámové spoje na klasickém nábytku – na podnoži stolu, židle nebo taburetky.

Kurz, ve kterém se naučíte, jak si vlastnoručně potisknout tričko technikou sítotisku.

Stačí přinést předlohu upravenou do vektorů v PDF a můžete tisknout. Trička si lze přinést vlastní nebo si můžete zakoupit u nás.

Lektor: Pavel Liška
Kurz: jednodenní
Kdy: 17:00 - 21:00
Počet hodin: cca 4

Pro více informací nás kontaktujte na e-mailu sitotisk@depo2015.cz nebo na tel. 776181945.

 

Plátěná taška je ta nejlepší kabelka, do které se vejde nákup i učebnice. 

Kurz je určen pro úplné začátečníky, kteří by rádi pronikli do tajů grafiky. Tašku od nás dostanete, navrhnete si motiv, který vyryjete do lina a následně si ho natisknete na tašku. Hotová taška bude malým grafickým dílem vaší vlastní výroby.

Můžete s sebou vzít i své dítko, které bude moci tvořit s vámi. Za dítě zaplatíte 150Kč a bude si moci vyrobit svou vlastní tašku. 

LEKTOR_ Bára Procházková

KDY_ 10:00–13:00

 

Potřebujete plakát na akci, chcete si vytvořit vlastní grafiku jako dekoraci domů nebo sháníte originální dárek? Pak si přijďte vytisknout plakát dle vlastního návrhu k nám.

Na kurz si donesete vlastní návrh ve formátu PDF, společně ho převedeme na síto a vy si ho sami vytisknete. V ceně je 6 kusů plakátů formátu B1.

Lektor: Pavel Liška
Čas: 17:00 - 21:00 

Pro více informací nás kontaktujte na e-mailu sitotisk@depo2015.cz nebo na tel. 776181945.

Kurz vás uvede do světa robotiky pro začátečníky. Arduino je otevřená elektronická platforma založená na uživatelsky velmi přívětivém software a hardware. Arduino je vhodný nástroj pro umělce, designéry, bastlíře či kutily.

Naučíte se pracovat s mikrokontrolerem Arduino a jeho variantami (IoT, esp8266,...). Připojíte k nim různé senzory a aktuátory (barevné diody, displeje, teplotní čidla, motory…). Naprogramujete si je ze svého počítače tak, aby vykonávaly, co potřebujete. Dozvíte se, jaké existují verze arduina a IoT pro různé účely. Na kurz budete potřebovat svůj notebook. Součástky na kurz od nás dostanete. Po dokončení kurzu si zvládnete postavit třeba svůj vlastní zavlažovací systém připojený na wifi.

LEKTOR_ Vít Trunec

KURZ_ dvoutýdenní

DEN_ 15.5., 22.5.

KDY_ 17:30 – 20:00

POČET HODIN_  5 (2,5hod/týden)

Jaro se blíží a s ním se příroda pomalu probouzí ze zimního spánku k životu. Pojďte se s námi na jaro připravit a vyrobit úkryty pro obyvatele vaší zahrady nebo balkónu. 

Ptačím kamarádům budku, nebo hmyzí hotel pro broučky. Pak už jen pozorujte, kdo se vám v příbytcích zabydlí a zkoumejte jejich život zblízka. 

Lektor_ Tereza Vaníková 

Čas_ 16:30 - 18:00

Věk_ 8 - 12 let 

Uvedená cena je za každé jedno dítě s rodiči/em.

Předprodej kurzu bude ukončen v 18:00 v den předcházející konání kurzu. Pokud byste měli zájem o kurz po ukončení předprodeje, volejte na tel.: 775 382 838.

Během tohoto kurzu si vyzkoušíte svařování obalenou elektrodou i svařování v ochranné atmosféře. Zároveň se také seznámíte s velmi důležitou teorií tohoto oboru a s bezpečností práce. Při kurzu si sami vytvoříte vlastní kovový objekt, který si odnesete domů. Tento kurz slouží pouze pro seznámení se svařováním kovů pro domácí a hobby použití!

V kovodílně najdete výheň, svařovací techniku, základní ruční nářadí i větší stroje - soustruh nebo frézku. Lektorem dílny je umělecký kovář Jan Honomichl, jehož srdce hoří pro řemeslo i mimo kovářskou výheň.

Lektor: Jan Honomichl
Věk: 18 - 99 let
Kurz: víkendový
Termín kurzu: 19.5. - 20.5.2018
Den: vždy třetí sobotu a neděli v měsíci 
Kdy: 10:00 - 18:00        
Počet hodin: 16 hodin
Počet účastníků: 6
 

 

V kurzu si technikou sítotisku potisknete vlastním motivem látku, ze které pak budete moci šít.

Doneste si hotový motiv ve vektorovém formátu pdf - pokud si nevíte rady, kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.

V ceně kurzu je zahrnuta bavlněná látka gramáže 130g/m2, režné barvy o rozměru 1,5 x 5m. Látku lze použít na oděvy i dekoraci.

Tento kurz je vhodné zkombinovat s kurzy šicí dílny, kde si z vyrobené látky můžete ušít vlastní produkt.

Lektor: Pavel Liška
Čas: 17:00 - 21:00  

Pro více informací nás kontaktujte na e-mailu sitotisk@depo2015.cz nebo na tel. 776181945.

Předprodej kurzu bude ukončen v 10:00 v den předcházející konání kurzu. Pokud byste měli zájem o kurz po ukončení předprodeje, volejte na tel.: 775 382 838.

Trávíte v kuchyni většinu času a milujete přípravu jídla? Připravili jsme pro vás kurz, ve kterém si navrhnete a vyrobíte prkénko skládáním exotických dřevin, které vytvoří barevnou kresbu.  

Kombinace dřevin je na vás, na výběr máte buk, dub, americký ořech či třešeň, javor, jasan, zebrano či mahagon sapeli. Během kurzu si osvojíte základní techniky opracování masivního dřeva - řezání, hoblování, pilování, broušení, povrchovou úpravu. A na konci kurzu si domů odnesete vlastnoručně vyrobené prkénko, kterým můžete obdarovat každého milovníka kuchařského umění.

LEKTOR_ Stanislav Melka

KURZ_ dvoutýdenní

DEN_ 22.5., 29.5.

KDY_ 18:00-19:30 a 18:00-19:00

POČET HODIN_  2,5           

Přijďte tvořit společně s dětmi. Vašim ratolestem můžete pomoci s výrobou zápisníku, fotoleporela, rámečků nebo podtácku pro každého člena rodiny. Naučíte se společně pracovat s frézkou a ručním aku nářadím. 

Dílna rozvíjí nejen manuální zručnost, ale i posiluje vazby dětí a rodičů/prarodičů. 

Pokud si chcete vyrobit rámečky či fotoleporelo, doporučujeme si s sebou na kurz přinést fotografie (nejlépe rozměrů 13x9 cm).  

Lektor: Tereza Vaníková

Čas: 10:00 - 11:30

Věk: děti 6 - 12 let 

Kurz je vhodný pro rodiče s dětmi. Uvedená cena platí pro jednoho dospělého účastníka, nebo jedno dítě s rodiči/em.

Předprodej kurzu bude ukončen v 18:00 v den předcházející konání kurzu. Pokud byste měli zájem o kurz po ukončení předprodeje, volejte na tel.: 775 382 838.

Sezóna grilování právě začala. Přijďte si vytvořit originální kousky do Vaší grilovací sady.

Vyrobíte si dřevěné krájecí prkénko, podnos a kleště na otáčení. Pak už jen spoustu masa a zeleniny a zahradní párty může začít.
Kurz je vhodný i pro toho, kdo nikdy nepracoval se dřevem, dospělé či rodiče s dětmi. 

Kurz je vhodný pro rodiče s dětmi od 8 let.

Lektor: Tereza Vaníková

Čas: 17:00 - 19:00

Předprodej kurzu bude ukončen v 10:00 v den konání kurzu. Pokud byste měli zájem o kurz po ukončení předprodeje, volejte na tel.: 775 382 838.