DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

Výstavy

Navštivte stálou expozici o historii areálu Cukrovarská, veřejné dopravě v Plzni, projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a budoucnosti kreativní zóny DEPO2015.

Na co se můžete těšit?
    • unikátní model první plzeňské tramvaje Křižík – Brožík
    • dobové fotografie
    • modely historických autobusů a trolejbusů
    • kuriozity se vztahem k Evropskému hlavnímu městu kultury 
    • plány na budoucnost areálu Cukrovarská

Donedávna to byl jeden z nejméně nápadných průmyslových areálů v Plzni, přesto je naplněný nejen příběhy z historie, ale také pulzuje energií do budoucna a usiluje o to být jedním z klíčových rozvojových míst Plzně. Kreativní zóna DEPO2015.

Expozice představí příběh DEPO2015 od podnikatelského snu o cukrovaru, o technologických inovacích z konce 19. století, kdy v areálu působil František Křižík, o prvních elektrických tramvajích Křižík – Brožík, o plzeňském řemeslu, architektuře a veřejné dopravě ve 20. století, o rychlém střídání domácích v roce 2014, o jedinečné tvůrčí síle roku 2015.

Vstupné

Expozice je přístupná denně zdarma v otvíracích hodinách DEPO2015.

Děkujeme partnerům:
Plzeňské městské dopravní podniky, Ministerstvo kultury, Plzeňský kraj a Město Plzeň.

Výstavu prodlužujeme až do 9. prosince! Díky za váš neutuchající zájem. A pozor, o podzimních prázdninách 29. a 30. října bude pro veřejnost otevřeno už od 10:00.

Posaďte se do prvorepublikové kavárny hotelu Continental, oblečte montérky ve škodovácké továrně 50. let, řekněte si ta největší tajemství v koupelně ze sedmdesátek nebo se sami rozhodněte, zda v 80. letech odjedete a do země už se nevrátíte. 100 let plných zážitků přináší výstava 100PY, která vezme malé i velké zpět do nejzásadnějších okamžiků naší historie. Připomeňte si, jak žili vaši prarodiče a rodiče a ukažte dětem, jak se jezdívalo na dovolenou, či jak se v zatemněných koupelnách vyvolávaly fotky. Po 100pách historie vás provede plzeňský rodák Václav Neužil.

        

Plzeň v průběhu 100 let
Centrální část výstavy vám představí časovou osu s nejzásadnějšími událostmi, které se ve městě staly od založení Československa. Náměstí Republiky se zástupy nacistických vojsk, autentická nahrávka legendárního rozhlasového vysílání „Hovoří Plzeň – svobodná Plzeň hovoří!“ nebo Havlovy vězeňské snímky. To vše na fotografiích, v textech a ve vzpomínkách obyčejných plzeňských rodin. Za zdí s ikonickými lvy ze státních znaků na vás ale čeká také silný příběh jedné smyšlené rodiny.

 

5 generací rodiny Němcových
Nečekejte jen fotky a dějepisné údaje… 100PY jsou plné emocí a zážitků, mimo jiné díky příběhu spisovatele Vratislava Maňáka, který na výstavě uslyšíte. Představuje v něm rodinu Němcových. Ta prožívá velké historické změny, o kterých se učíme ve školách, v běžném životě. Každá z generací rodiny řeší své problémy a rozhoduje se v různých, nelehkých situacích.

Vzdát se své víry pro ochranu své rodiny? Vstoupit do strany, nebo emigrovat? Ohrozí uprchlíci naše bezpečí?

S Němcovými prožijete to dobré i to špatné a na chvíli se stanete součástí jejich rodiny. Projdete se kavárnou hotelu Continental, navštívíte Škodovy závody, koupelnu z dob normalizace, garáž, ve které plánují emigraci i otevřený prostor, který se věnuje tématům aktuální doby. Nakonec se sami sebe zeptáte, zda se v komplikovaných životních situacích rozhodli členové rodiny správně, nebo byste se zachovali jinak.

Historie znamená i medaili z Nagana

Důležité okamžiky připomíná i vitrína s předměty slavných Plzeňanů, díky které zavzpomínáte na vítězné sportovní okamžiky i zlatou éru plzeňských umělců. Těšte se tak třeba na kopačky Pavla Horvátha, korunku Miss Lucie Křížkové (Váchové), loutky Spejbla a Hurvínka, vzduchovku Kateřiny Emmons nebo zlatou medaili z Nagana od Martina Straky. 

Sochy na nádvoří

100PY se návštěvníkům DEPO2015 ukáží již na nádvoří. Jak se měnil veřejný prostor během 100 let, zde prezentují vystavené sochy. Některé z nich zůstaly zapomenuté v čase, jiné jsou zatracovány kvůli propagandě komunistického režimu. Všechny ale mají velkou vypovídající hodnotu. Podívat se tak můžete na sochu V. I. Lenina, znak Škodovky, Fialovy Motory nebo sochu reprezentující naši zemi na výstavě Expo 58 v Bruselu.


Vstup: dospělí 80,- / děti, senioři 50,- / rodinné 200,-

O víkendu 27. a 28. října bude vstupné za symbolických 28 korun.

Otevírací doba výstavy:

   Po - Pá    13:00 - 18:00   
   So-Ne, svátky    10:00 - 18:00  
   Podzimní prázdniny 29. a 30. října    10:00 - 18:00  

Výstavu a další zajímavé akce můžete objevovat také na http://www.turisturaj.cz.


PROGRAM PRO ŠKOLY:

Výstava a lektorský program je určen také pro základní školy (2. - 9. třída), střední školy a odborná učiliště. Expozice vhodně doplní výuku dějepisu a základů společenských věd. Více se dočtete v přiloženém dokumentu (viz níže).

Výstava fotografií ze soutěží Fotka Film pořízených dronem.

Vstup zdarma

Bohaté kulturní dění současného Polska se v DEPO2015 představí třemi výstavami: architektonická výstava Young Polish Architects 2.5D, komiksová výstava Spolu v bublinách a výstava Architektura pro kulturu. 

Zahájení a vernisáž s koncertem proběhne 22.5. od 18:00. Na architekturu bude zaměřena i diskuse 28.5. od 18:00. Výstavy trvají do 30.6.

Zahájení výstavy legendárního plzeňského grafika, malíře a ilustrátora Josefa Ladislava Jíchy, na níž uvidíte jeho propagační a volnou tvorbu 60. a 70. let 20. století. Na vernisáži vystoupí Adams Emily & Milan Brouček. 

Vstup zdarma

Foto: Plzeňský deník

Výběr z díla legendárního plzeňského grafika, malíře a ilustrátora Josefa Ladislava Jíchy se zaměřuje především na propagační a volnou tvorbu 60. a 70. let 20. století. Jícha je autorem původního loga festivalu Finále, tvůrce tehdejší vizuální identity plzeňské ZOO, Botanické zahrady, programů Divadla Alfa, Parku kultury a oddechu v Plzni, ale i uměleckých grafik.

Vstup zdarma

Foto: Plzeňský deník

Autor literárního příběhu fiktivní rodiny Němcovy, která tvoří základ zážitkové části výstavy 100PY, zve na komentovanou prohlídku, exkluzivní událost limitovanou pro 25 diváků - 100PY v nejautentičtějším podání. Kapacita na autorské čtení je větší.
 

18:00 - 19:00: komentovaná prohlídka
19:30 - 21:00: autorské čtení z tvorby Vratislava Maňáka přímo v prostorách výstavy.

VRATISLAV MAŇÁK (nar. 1988) pochází ze Stříbra na západě Čech. Po absolvování zdejšího gymnázia vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity, dnes zde přednáší. Pracuje v České televizi.

Za svůj literární debut, povídkovou sbírku Šaty z igelitu, obdržel v roce 2012 Cenu Jiřího Ortena. Další knihy byly nominované na Magnesii Literu (Muž z hodin), Literární cenu Evropské unie (Rubikova kostka) a Zlatou stuhu (O Nebesáři).

Zajímá se o literaturu, historii a politiku. Žije v Praze.

Vstup 80,-/50,-

Výstavu a další zajímavé akce můžete objevovat také na http://www.turisturaj.cz.

 

Česká filharmonie ve spolupráci s renomovanou londýnskou společností 59 Productions připravila k 100. výročí založení Československa audiovizuální instalaci Má vlast – zblízka a nahlas.

Speciální přenosná konstrukce vybavená velkoformátovými projekčními plochami s vysoce kvalitním zvukem umožní návštěvníkům sugestivní zážitek a netradiční vnímání Smetanovy Vltavy a Janáčkovy Sinfonietty propojené s výjevy české krajiny a pozoruhodnými díly našeho výtvarného umění a architektury. Videopozvánku si můžete pustit zde.

Výstava je otevřená denně od 10 do 18 hodin.

Vstup zdarma

Historicky první Den otevřených coworkingů v Česku pořádaný projektem Na volné noze. Svou návštěvu nemusíte nikam hlásit, můžete rovnou přijít - ráno, dopoledne, nebo po obědě - a podívat se jak sdílená kancelář vypadá a funguje. V celé republice je zapojeno víc než 50 coworkingů.

Vstup zdarma

I v roce 2018 se Plzeň stane dějištěm DronFestu – unikátního festivalu bezpilotního létání, který se řadí mezi největší akce svého druhu na světě!

1. a 2. června 2018 budou v plzeňském areálu DEPO2015 k vidění stroje těch nejvýznamnějších výrobců dronů – DJI, Gryphon Dynamics, Robodrone Industry, Flydeo, Flyability Gimbal a další.

Třetí ročník této hojně navštěvované akce nabídne zajímavé přednášky, letecké ukázky a samozřejmě závody FPV RACE v naší nové aréně!

Připravujeme zábavný den pro celou rodinu. Nenechte si ujít jedinečnou show, které nemá v České republice obdoby.

Chcete se stát součástí DronFestu, jedinečné události, která nemá v České republice obdoby? Pak neváhejte a kontaktujte nás na e-mailu cholinsky@plzen.eu.

Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením (pobočný spolek Plzeň-město) Vás zve dne 5.6.2018 do DEPA 2015 od 9 a 11 hodin na akci s názvem JDEME DO TOHO SPOLU.
 

Čeká Vás výchovný koncert s kapelou Circus Brothers, která provede publikum světem hudby různých žánrů. Je připraven taneční a bubenický workshop, kde se účastníci poznají mezi sebou, společně si zahrají a také zatančí.

Akce je určena dětem, mládeži a lidem s postižením

Vstup zdarma. Účast je nutné předem nahlásit z důvodu omezené kapacity.

Pište či volejte: happyhandicap@seznam.cz, tel.: 775296028

Třetí ročník festivalu Brewstock zamíří do areálu DEPO2015. Přijďte si vychutnat pivní speciály těch nejlepších řemeslných minipivovarů.

Festival probíhá:
8.6.: 14:00 - 22:00
9.6.: 11:00 - 22:00

Vstup zdarma!

Na čepu:

Pivovar Raven
Pivo Falkon
Beer Factory Plzeň
Pivovar Chříč - Propolis z. s.
Pivovar Permon
Pivovar Trilobit
Bad Flash
Pivovar Prachatice
Pivovar Krušnohor - Craft Brewery
Pivovar Mayzus Chotoviny
Písecký pivovar

Aktuální pivovary zveřejňujeme na Facebooku i na webu.

A bude i hudba, zahrají Mordors Gang a Laid To Waste.

Oficiální zahájení letní barokní sezóny pro rok 2018 v Plzeňském kraji při příležitosti vyhlášení Mariánské Týnice Národní kulturní památkou. Součástí odpoledne je koncert orchestru profesora Blanka z Německa, vystoupení flétnového kvarteta Il bosco di flauti a bohatý doprovodný program: barokní degustace, barokní kolotoč, poznávání barokních vůní a taneční lekce. Těšte se i na tradiční barokní ohňostroj! Jízdenky na bus Plzeň-Týnice-Plzeň k dispozici na Plzeňské vstupence.

Zpoplatněné vstupné do kostela: 80 dospělí / 50 dítě, senior, student

Foto: Region Plzeň

Těšit se můžete hned na dvě zcela nové sousedské procházky. V 10 hodin vás Miroslav Anton provede z Homolky na Světovar a po cestě vás čeká milé překvapení! Od 14 hodin pak Petr Klíma odhalí Plzeň v idejích, tedy nenaplněné meziválečné i poválečné vize města. Vstupenky na www.plzenskavstupenka.cz, více informací na www.skrytemesto.cz.

Vstupné 100 korun

Jako doprovodný program k výstavě 100PY doporučujeme běh pro Paměť národa! Běžíme pro Paměť národa, abychom nezapomněli na osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů, všech bojovníků za svobodu. Výtěžek Běhu umožní natočit a uchovat další stovky jejich příběhů. Více informací na www.behpropametnaroda.cz.

Kristova léta oslaví v červnu největší domácí přehlídka věnovaná loutkám, Mezinárodní festival loutkového a
alternativního divadla Skupova Plzeň. A od 13. června bude určitě v Plzni z čeho vybírat. Na malé i velké, mladé duchem všeho věku, na milovníky pohádek, legrace, nadsázky, imaginace a hračičkářství čeká nabitý program, který zahrnuje inscenace divadel v České republiky, Slovenska, Dánska, Polska nebo Francie.

TANEC PRAHA v Plzni: Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA v rámci oslav 30. jubilea představí 17. 6. od 20:00 v DEPO2015 francouzskou outdoorovou inscenaci Origami, v níž se dvanácti metrový průmyslový kontejner rozloží do tvarů origami. Festival v Plzni proběhne od 1. do 18.6.

Mezinárodní Filmový Festival Road Movies představí divákům jak klasiky žánru, tak i nové světové premiéry. Těšit se můžete třeba na Jízdu Jana Svěráka nebo kultovní film Easy Rider Dennise Hoppera. Celovečerní filmy doprovodí dobrodružné dokumenty a cestovatelské přednášky, nebo třeba živý koncert britské rock 'n' rollové legendy Jima Krofta.

Filmový festival zaměřený na tématiku road movies je unikátním projektem v rámci celé kontinentální Evropy. Hned v prvním ročníku se totiž organizátorům přihlásilo více než 400 filmů z celého světa.

Do konečného výběru prošlo 25 filmů, přičemž pro 17 z nich to znamená zároveň českou premiéru. Mnoho filmů doprovodí filmové delegace a diváci se tak mohou těšit na diskuze s tvůrci.

Pilotní ročník symbolicky zahájí první česká road movie Jízda režiséra Jana Svěráka. Projekce, která poběží 18. června od 19:30 hod, bude jedinečná tím, že snímek bude promítán z původního 35mm filmového pásu.

Doprovodný program nabídne cestovatelské přednášky a besedy. Na festival dorazí dobrodruh Matěj Balga, který na svém kole a kajaku objel svět a také Martin Magnusek, který promítne fotky ze své 24 000 km dlouhé cesty Afrikou v sedle stařičké Čezety.

Za pozornost stojí i panel, kde vystoupí vědci a studenti Západočeské univerzity v Plzni. Diskuze poodhalí, zda současná věda postupuje vpřed skrze neúnavnou práci v laboratořích a archivech, nebo zda jsou současní akademici spíše moderní verzí Indiany Jonese. Téma se bude týkat zejména cestování vědců a studentů za projekty po celém světě.

Závěrečný večer, který se uskuteční 20. června od 19:45 hod., bude patřit světové premiéře filmu Rusko, sníh a rock'n'roll (The White Arrow), mapující 15 000 kilometrů dlouhou cestu zasněženým Ruskem. Film přijede osobně uvést jeho britský režisér Jim Kroft, který po slavnostním zakončení zahraje i několik písní z jeho berlínského alba, které zazněly i ve filmu.

Více na www.irmf.cz

Tři sousedské procházky - od 10 hodin si vyberte mezi architektonickou procházkou po Doudlevcích a procházkou po stopách německého divadla v Plzni, ve 14 hodin vás čeká úplně nová procházka Doubravecké osmičky, připravená ke stoletému výročí republiky! Vstupenky na www.plzenskavstupenka.cz, více informací na www.skrytemesto.cz.

Vstupné 100 korun

Přijďte se podívat na ukázku tvorby zahraničních umělců, kteří strávili měsíc červen na rezidenčním pobytu v plzeňském depu! Ukázky budou umístěny v Suškárně jen několik dní!

Představí se:

Matthew Robertson - umělec, který se věnuje reflektování sebe-vědomí do interpretace světa kolem nás. 

Henri Sekimotto - americký umělec, který se věnuje projekcím, video artu, ale také kolážím a malbě.
 

  

Letní přednáškový večer
Poslední přednáškový večer pro komunitu plzeňských markeťáků byl zimní a nyní tedy nastává čas na velkou letní akci v DEPO2015. Bude jako vždy plná zajímavých osobností a jejich super přednášek.

Kurz dřevorytu v grafické dílně návštěvníky zasvětí do způsobu tisku, který je starý několik stovek let.

Rydly vytvoříme během kurzu do dřeva vzor, který poté budeme tisknout. Návštěvníci si mohou odnést z kurzu několik tisků svého dřevorytu a i samotný základ ve formě dřeva.

LEKTOR_ Bára Procházková

ČAS_ 10:00 - 12:00

Předprodej kurzu bude ukončen v 18:00 v den předcházející konání kurzu. Pokud byste měli zájem o kurz po ukončení předprodeje, volejte na tel.: 775 382 838.

Přijďte se naučit práci na stroji, který se v poslední době stal doslova fenoménem! 3D tiskárna je strojem nové generace, dokáže vytisknout prakticky cokoliv, a tak se stává levnou alternativou masové výroby drobných věcí. 

Ve FabLabu vás provedeme celým procesem od jednoduchého modelování v Opensource softwaru, pracováním s 3D tiskárnou, vytisknutí Vašeho 3D objektu, který si odnesete domů. Během kurzu vám navíc prozradíme spoustu zajímavých informací a praktických zkušeností. Stačí přijít s vlastním notebookem a myší, vše ostatní obstaráme my. Po dokončení kurzu budete schopni samostatně používat 3D tiskárnu.

LEKTOR_ Vít Trunec

KURZ_ dvoutýdenní

DEN_ 5.6., 12.6.

KDY_ 17:30 – 20:00

POČET HODIN_  5 (2,5hod/týden)            

Účastníci kurzu se seznámí s tradiční truhlářskou prací se dřevem i jinými materiály na bázi dřeva a dle tématu měsíce nebo nápadu sobě vlastnímu si vytvoří alespoň jeden z výchozích výrobků.

KDY: vždy ve čtvrtek 7.6., 14.6., 21.6., 28.6.

POČET HODIN: celkem 16 hodin (4 hod/týden)

Během prvního týdne se budeme věnovat základním tesařským a truhlářským rámovým spojům, jejich ruční výrobě a konstrukcím. Druhý týden je zaměřen na pokročilé truhlářské rámové spoje, výrobu foto rámečku, rámu na zrcadlo či jednoduchého rámu na obraz. V třetím týdnu se budeme zabývat nosnými rámovými konstrukcemi – výrobou žebříkového regálu, police, podstavce nebo stojanu. Poslední týden budeme vyrábět rámové spoje na klasickém nábytku – na podnoži stolu, židle nebo taburetky.

Kurz vás uvede do světa robotiky pro začátečníky. Arduino je otevřená elektronická platforma založená na uživatelsky velmi přívětivém software a hardware. Arduino je vhodný nástroj pro umělce, designéry, bastlíře či kutily.

Naučíte se pracovat s mikrokontrolerem Arduino a jeho variantami (IoT, esp8266,...). Připojíte k nim různé senzory a aktuátory (barevné diody, displeje, teplotní čidla, motory…). Naprogramujete si je ze svého počítače tak, aby vykonávaly, co potřebujete. Dozvíte se, jaké existují verze arduina a IoT pro různé účely. Na kurz budete potřebovat svůj notebook. Součástky na kurz od nás dostanete. Po dokončení kurzu si zvládnete postavit třeba svůj vlastní zavlažovací systém připojený na wifi.

LEKTOR_ Vít Trunec

KURZ_ dvoutýdenní

DEN_ 19.6., 26.6.

KDY_ 17:30 – 20:00

POČET HODIN_  5 (2,5hod/týden)

Sezóna grilování právě začala. Přijďte si vytvořit originální kousky do Vaší grilovací sady.

Vyrobíte si dřevěné krájecí prkénko, podnos a kleště na otáčení. Pak už jen spoustu masa a zeleniny a zahradní párty může začít.
Kurz je vhodný i pro toho, kdo nikdy nepracoval se dřevem, dospělé či rodiče s dětmi. 

Kurz je vhodný pro rodiče s dětmi od 8 let.

Lektor: Tereza Vaníková

Čas: 17:00 - 19:00

Předprodej kurzu bude ukončen v 10:00 v den konání kurzu. Pokud byste měli zájem o kurz po ukončení předprodeje, volejte na tel.: 775 382 838.

 

Vyrobte si prázdninovou mošničku na poklady z cest. Potisk mošničky (dekorace taštičky textilní barvou), výroba dekorací z mušliček Rezervujte si místo na suchankovalinda@seznam.cz.

Vstup 50 Kč/ 150 Kč/ 250 Kč