DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

Výstavy

Navštivte stálou expozici o historii areálu Cukrovarská, veřejné dopravě v Plzni, projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a budoucnosti kreativní zóny DEPO2015.

Na co se můžete těšit?
    • unikátní model první plzeňské tramvaje Křižík – Brožík
    • dobové fotografie
    • modely historických autobusů a trolejbusů
    • kuriozity se vztahem k Evropskému hlavnímu městu kultury 
    • plány na budoucnost areálu Cukrovarská

Donedávna to byl jeden z nejméně nápadných průmyslových areálů v Plzni, přesto je naplněný nejen příběhy z historie, ale také pulzuje energií do budoucna a usiluje o to být jedním z klíčových rozvojových míst Plzně. Kreativní zóna DEPO2015.

Expozice představí příběh DEPO2015 od podnikatelského snu o cukrovaru, o technologických inovacích z konce 19. století, kdy v areálu působil František Křižík, o prvních elektrických tramvajích Křižík – Brožík, o plzeňském řemeslu, architektuře a veřejné dopravě ve 20. století, o rychlém střídání domácích v roce 2014, o jedinečné tvůrčí síle roku 2015.

Vstupné

Expozice je přístupná denně zdarma v otvíracích hodinách DEPO2015.

Děkujeme partnerům:
Plzeňské městské dopravní podniky, Ministerstvo kultury, Plzeňský kraj a Město Plzeň.

Výstavu prodlužujeme až do 9. prosince! Díky za váš neutuchající zájem. A pozor, o podzimních prázdninách 29. a 30. října bude pro veřejnost otevřeno už od 10:00.

Posaďte se do prvorepublikové kavárny hotelu Continental, oblečte montérky ve škodovácké továrně 50. let, řekněte si ta největší tajemství v koupelně ze sedmdesátek nebo se sami rozhodněte, zda v 80. letech odjedete a do země už se nevrátíte. 100 let plných zážitků přináší výstava 100PY, která vezme malé i velké zpět do nejzásadnějších okamžiků naší historie. Připomeňte si, jak žili vaši prarodiče a rodiče a ukažte dětem, jak se jezdívalo na dovolenou, či jak se v zatemněných koupelnách vyvolávaly fotky. Po 100pách historie vás provede plzeňský rodák Václav Neužil.

        

Plzeň v průběhu 100 let
Centrální část výstavy vám představí časovou osu s nejzásadnějšími událostmi, které se ve městě staly od založení Československa. Náměstí Republiky se zástupy nacistických vojsk, autentická nahrávka legendárního rozhlasového vysílání „Hovoří Plzeň – svobodná Plzeň hovoří!“ nebo Havlovy vězeňské snímky. To vše na fotografiích, v textech a ve vzpomínkách obyčejných plzeňských rodin. Za zdí s ikonickými lvy ze státních znaků na vás ale čeká také silný příběh jedné smyšlené rodiny.

 

5 generací rodiny Němcových
Nečekejte jen fotky a dějepisné údaje… 100PY jsou plné emocí a zážitků, mimo jiné díky příběhu spisovatele Vratislava Maňáka, který na výstavě uslyšíte. Představuje v něm rodinu Němcových. Ta prožívá velké historické změny, o kterých se učíme ve školách, v běžném životě. Každá z generací rodiny řeší své problémy a rozhoduje se v různých, nelehkých situacích.

Vzdát se své víry pro ochranu své rodiny? Vstoupit do strany, nebo emigrovat? Ohrozí uprchlíci naše bezpečí?

S Němcovými prožijete to dobré i to špatné a na chvíli se stanete součástí jejich rodiny. Projdete se kavárnou hotelu Continental, navštívíte Škodovy závody, koupelnu z dob normalizace, garáž, ve které plánují emigraci i otevřený prostor, který se věnuje tématům aktuální doby. Nakonec se sami sebe zeptáte, zda se v komplikovaných životních situacích rozhodli členové rodiny správně, nebo byste se zachovali jinak.

Historie znamená i medaili z Nagana

Důležité okamžiky připomíná i vitrína s předměty slavných Plzeňanů, díky které zavzpomínáte na vítězné sportovní okamžiky i zlatou éru plzeňských umělců. Těšte se tak třeba na kopačky Pavla Horvátha, korunku Miss Lucie Křížkové (Váchové), loutky Spejbla a Hurvínka, vzduchovku Kateřiny Emmons nebo zlatou medaili z Nagana od Martina Straky. 

Sochy na nádvoří

100PY se návštěvníkům DEPO2015 ukáží již na nádvoří. Jak se měnil veřejný prostor během 100 let, zde prezentují vystavené sochy. Některé z nich zůstaly zapomenuté v čase, jiné jsou zatracovány kvůli propagandě komunistického režimu. Všechny ale mají velkou vypovídající hodnotu. Podívat se tak můžete na sochu V. I. Lenina, znak Škodovky, Fialovy Motory nebo sochu reprezentující naši zemi na výstavě Expo 58 v Bruselu.


Vstup: dospělí 80,- / děti, senioři 50,- / rodinné 200,-

O víkendu 27. a 28. října bude vstupné za symbolických 28 korun.

Otevírací doba výstavy:

   Po - Pá    13:00 - 18:00   
   So-Ne, svátky    10:00 - 18:00  
   Podzimní prázdniny 29. a 30. října    10:00 - 18:00  

Výstavu a další zajímavé akce můžete objevovat také na http://www.turisturaj.cz.


PROGRAM PRO ŠKOLY:

Výstava a lektorský program je určen také pro základní školy (2. - 9. třída), střední školy a odborná učiliště. Expozice vhodně doplní výuku dějepisu a základů společenských věd. Více se dočtete v přiloženém dokumentu (viz níže).

Výběr z díla legendárního plzeňského grafika, malíře a ilustrátora Josefa Ladislava Jíchy se zaměřuje především na propagační a volnou tvorbu 60. a 70. let 20. století. Jícha je autorem původního loga festivalu Finále, tvůrce tehdejší vizuální identity plzeňské ZOO, Botanické zahrady, programů Divadla Alfa, Parku kultury a oddechu v Plzni, ale i uměleckých grafik.

Vstup zdarma

Foto: Plzeňský deník

Česká filharmonie ve spolupráci s renomovanou londýnskou společností 59 Productions připravila k 100. výročí založení Československa audiovizuální instalaci Má vlast – zblízka a nahlas.

Speciální přenosná konstrukce vybavená velkoformátovými projekčními plochami s vysoce kvalitním zvukem umožní návštěvníkům sugestivní zážitek a netradiční vnímání Smetanovy Vltavy a Janáčkovy Sinfonietty propojené s výjevy české krajiny a pozoruhodnými díly našeho výtvarného umění a architektury. Videopozvánku si můžete pustit zde.

Výstava je otevřená denně od 10 do 18 hodin.

Vstup zdarma

Barokní odpoledne v Nepomuku nabídne náštěvníkům bohatý program - barokní kolotoč pro děti, interatiktivní poznávání vůní baroka, zábavné barokní degustace Olgy Kaderové a taneční workshopy. V 18 hodin představí Jana Piorecká pěvecký koncert, který bude doprovázen harfou. Celý den bude zakončen slavnostním ohňostrojem. Jízdenky na bus Plzeň-Nepomuk-Plzeň k dispozici na Plzeňské vstupence. Více info o programu naleznete v příloze. 

                

 Vystoupení Jany Piorecké si rozhodně nenechte ujít. Je sólistkou opery DJKT v Plzni, kde ztvárnila desítky rolí a opakovaně vystupuje jako Třetí žínka v Rusalce A.Dvořáka a v Janáčkově opeře Příhody Lišky Bystroušky jako Lapák na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově.

      

Absolvovala pěvecké kurzy u nás i v zahraničí a v roce 2002 získala 2. místo na Mezinárodní pěvecké soutěži E. Destinnové v Českých Budějovicích, v roce 2004 se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A.Dvořáka v písňovém oboru a v roce 2015 finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Vissi d'arte. Během zahraničních turné navštívila např. Japonsko, Rio de Janeiro a Španělsko. 

V Nepomuku můžete mezzosopranistku slyšet po boku harfistky Bronislavy Klablenové. Společně začaly vystupovat v roce 2013.

Areál bývalého františkánského kláštera ožije barokem. Část slavností se uskuteční přímo v barokním klášterním kostele sv. Máří Magdaleny a sv. Alžběty. Program se ponese ve znamení tachovských barokních tvůrců malíře Eliáše Dollhopfa, varhanáře Johanna Antona Gartnera a skladatele Jana Antonína Losyho z Losimthalu a bude zaměřen na všechny smysly - ochutnáte speciality barokní kuchyně, očicháte dobové vůně a zazní i typická barokní hudba spolu s tancem. Jízdenky už teď na Plzeňské vstupence.

                   

V areálu vás přivítají barokně odění účinkující i další personál, uslyšíte dobovu hudbu a uvidíte tradiční tance. Programovým lákadlem jsou každoroční komentované prohlídky varhan. Letošní novinkou bude speciální prohlídka klášterního kostela s výkladem. Těšte se i na divadlo, tachovští ochotníci sehrají krátkou rozvernou frašku. 

                   

Pro rodiny s dětmi bude k dispozici barokní kolotoč, lukostřelba, zábavné pracovní listy, výroba barokních škrabošek i speciální fotokoutek tentokrát s tématem Třicetileté války.

                   

Celý program ve znamení regionálních barokních tvůrců - Eliáše Dollhopfa - malíře; varhanické rodiny Gärtnerovy a skladatele Jana Antonína Losyho z Losimthalu. 

Na akci je vstup zdarma; pouze za zábavnou degustaci, komentované prohlídky varhan a kostela zaplatí dospělí 100Kč a děti do 15 let 50 Kč. Jízdenky na bus Plzeň-Tachov-Plzeň k dispozici na Plzeňské vstupence.

PROGRAM:

 • 16,00 – 16,15 – zahájení  akce
 • 16,15 – 16,30 – taneční workshop Arvena tance na prostranství v zahradě muzea
 • 16,15 – 16,30 –  komentovaná prohlídka varhan (ČJ)
 • 16,30 – 17,00 – zábavná barokní degustace Olga Kaderová v objektu muzea
 • 16,35 – 16,50 – komentovaná prohlídka varhan (ČJ)
 • 16,40 – 17,10 – taneční workshop Arvena tance na prostranství v zahradě muzea
 • 17,15 – 17,30 –  komentovaná prohlídka varhan (ČJ)
 • 17,35 – 18,05 – zábavná barokní degustace Olga Kaderová v objektu muzea
 • 17,35 – 17,50 – komentovaná prohlídka varhan (NJ)
 • 18,00 – 18,15 – taneční workshop Arvena tance na prostranství v zahradě muzea
 • 19,00 – 19,30 – vystoupení divadelního souboru Komedyjanti 
 • 19,40 – 20,10 – zábavná barokní degustace Olga Kaderová v objektu muzea
 • 20,00 – 20,15 – taneční workshop Arvena tance na prostranství v zahradě muzea
 • 20,15 – 20,45 – komentovaná prohlídka kostela (ČJ, NJ)
 • 20,45 – 21,45 – koncert projektového orchestru BBB-2018 pod vedením Prof. Josefa Blanka
 • 22,00 – barokní ohňostroj na zahradě

 

 Doprovodný program od 16.00 do 21.30 hodin:

 • Barokní kolotoč pro děti
 • Interaktivní poznávání barokních vůní
 • Lukostřelba pro děti
 • Workshop na výrobu barokních škrabošek
 • Fotokoutek s tématem Třicetileté války
 • Skladby Jana Antonína Losyho z Losimthalu – reprodukovaná hudba – klášterní refektář

Celým dnem bude provázet dvojjazyčný moderátor Pavel Voltr.

V sobotu odpoledne ožije prostor Jízdárny netradičním představením na motivy života hraběte Šporka v humorném duchu. Divadelní představení nabídne „Malé příběhy velkého hraběte“, ve třech dílech, vycházející z trilogie z fiktivních deníků sekretáře hraběte Šporka podle knihy Berty Laufrové Život na Kuksu očima hofmistra Seemana. Jako hudební doprovod vystoupí Sojkovo kvarteto. Jízdenky na bus Plzeň-Tachov-Plzeň k dispozici na Plzeňské vstupence.

Unikátní týmový závod, kde nevítězí pouze výkon, ale i správně zvolená strategie a efektivní komunikace. Craft Team Running, který je nejen plný napětí a adrenalinu, ale i zábavy, startuje 15. července v DEPO2015. Čtyřčlenné týmy se mohou účastnit půlmaratonu rozděleného na 15 úseků. Každý musí běžet alespoň dvakrát. Běžet mohou i rodiny s dětmi v kategorii Family run. Závod pořádá olympijský vítěz David Svoboda. Více informací na www.teamrunning.cz.

Online registrace týmu: 1 500,-
Tým na místě: 2 000,-
Family run: zdarma

Druhý ročník unikátní přehlídky historických i současných automobilů, která v termínu 19. 7. - 22. 7. 2018 přiveze do plzeňského DEPO2015 skvostné vozy z celého automobilového světa, slibuje představit  legendární kousky i zajímavé automobilové osobnosti. 

Letos potěší především fanoušky italských značek, přičemž hlavním tahákem budou luxusní italské supersporty, ale i unikátní sbírka legendárního Metalexu, československého podniku zaměřeného na výrobu formulí a úpravy automobilů i motocyklů pro sportovní účely, a v neposlední řadě také motocykly značky Harley Davidson, symbol svobody a radosti z jízdy.

Otevírací doba:
ČT 19.7. 14:00 - 20:00
PÁ 20.7. 10:00 - 20:00
SO 21.7. 10:00 - 20:00
NE 22.7. 10:00 - 17:00

Proč stále více rodičů nedůvěřuje veřejnému školství a snaží se hledat pro své děti jinou cestu? Jaká je skutečná role školy, jaká je vedle toho role rodiny a jaká z toho vyplývají řešení? Přijďte do Coworkingu na snídani a živý přenos přednášky pedagoga a otce dvou synů Boba Kartouse na téma "Vzdělání je ohromně důležité. Ale kde se bere?".

Vstup zdarma

Letní počasí je jako dělané pro kino pod širým nebem. Chystáme pro vás speciální letní promítání jako doprovodný program k výstavě 100PY. Formou hlasování jste sami vybrali film, který si zdarma promítneme po setmění na nádvoří depa. Čas 21:30 je orientační, takže hlídejte sluníčko. Začínáme po setmění.

Kouř (1991)

Vybrali jste první celovečerní film Tomáše Vorla s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“. Byl natočen roku 1990 na motivy jeho studentského filmu. Těšte se na Arnoštkovu diskotéku!