DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

Výstavy

Navštivte stálou expozici o historii areálu Cukrovarská, veřejné dopravě v Plzni, projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a budoucnosti kreativní zóny DEPO2015.

Na co se můžete těšit?
    • unikátní model první plzeňské tramvaje Křižík – Brožík
    • dobové fotografie
    • modely historických autobusů a trolejbusů
    • kuriozity se vztahem k Evropskému hlavnímu městu kultury 
    • plány na budoucnost areálu Cukrovarská

Donedávna to byl jeden z nejméně nápadných průmyslových areálů v Plzni, přesto je naplněný nejen příběhy z historie, ale také pulzuje energií do budoucna a usiluje o to být jedním z klíčových rozvojových míst Plzně. Kreativní zóna DEPO2015.

Expozice představí příběh DEPO2015 od podnikatelského snu o cukrovaru, o technologických inovacích z konce 19. století, kdy v areálu působil František Křižík, o prvních elektrických tramvajích Křižík – Brožík, o plzeňském řemeslu, architektuře a veřejné dopravě ve 20. století, o rychlém střídání domácích v roce 2014, o jedinečné tvůrčí síle roku 2015.

Vstupné

Expozice je přístupná denně zdarma v otvíracích hodinách DEPO2015.

Děkujeme partnerům:
Plzeňské městské dopravní podniky, Ministerstvo kultury, Plzeňský kraj a Město Plzeň.

Výstavu prodlužujeme až do 9. prosince! Díky za váš neutuchající zájem. A pozor, o podzimních prázdninách 29. a 30. října bude pro veřejnost otevřeno už od 10:00.

Posaďte se do prvorepublikové kavárny hotelu Continental, oblečte montérky ve škodovácké továrně 50. let, řekněte si ta největší tajemství v koupelně ze sedmdesátek nebo se sami rozhodněte, zda v 80. letech odjedete a do země už se nevrátíte. 100 let plných zážitků přináší výstava 100PY, která vezme malé i velké zpět do nejzásadnějších okamžiků naší historie. Připomeňte si, jak žili vaši prarodiče a rodiče a ukažte dětem, jak se jezdívalo na dovolenou, či jak se v zatemněných koupelnách vyvolávaly fotky. Po 100pách historie vás provede plzeňský rodák Václav Neužil.

        

Plzeň v průběhu 100 let
Centrální část výstavy vám představí časovou osu s nejzásadnějšími událostmi, které se ve městě staly od založení Československa. Náměstí Republiky se zástupy nacistických vojsk, autentická nahrávka legendárního rozhlasového vysílání „Hovoří Plzeň – svobodná Plzeň hovoří!“ nebo Havlovy vězeňské snímky. To vše na fotografiích, v textech a ve vzpomínkách obyčejných plzeňských rodin. Za zdí s ikonickými lvy ze státních znaků na vás ale čeká také silný příběh jedné smyšlené rodiny.

 

5 generací rodiny Němcových
Nečekejte jen fotky a dějepisné údaje… 100PY jsou plné emocí a zážitků, mimo jiné díky příběhu spisovatele Vratislava Maňáka, který na výstavě uslyšíte. Představuje v něm rodinu Němcových. Ta prožívá velké historické změny, o kterých se učíme ve školách, v běžném životě. Každá z generací rodiny řeší své problémy a rozhoduje se v různých, nelehkých situacích.

Vzdát se své víry pro ochranu své rodiny? Vstoupit do strany, nebo emigrovat? Ohrozí uprchlíci naše bezpečí?

S Němcovými prožijete to dobré i to špatné a na chvíli se stanete součástí jejich rodiny. Projdete se kavárnou hotelu Continental, navštívíte Škodovy závody, koupelnu z dob normalizace, garáž, ve které plánují emigraci i otevřený prostor, který se věnuje tématům aktuální doby. Nakonec se sami sebe zeptáte, zda se v komplikovaných životních situacích rozhodli členové rodiny správně, nebo byste se zachovali jinak.

Historie znamená i medaili z Nagana

Důležité okamžiky připomíná i vitrína s předměty slavných Plzeňanů, díky které zavzpomínáte na vítězné sportovní okamžiky i zlatou éru plzeňských umělců. Těšte se tak třeba na kopačky Pavla Horvátha, korunku Miss Lucie Křížkové (Váchové), loutky Spejbla a Hurvínka, vzduchovku Kateřiny Emmons nebo zlatou medaili z Nagana od Martina Straky. 

Sochy na nádvoří

100PY se návštěvníkům DEPO2015 ukáží již na nádvoří. Jak se měnil veřejný prostor během 100 let, zde prezentují vystavené sochy. Některé z nich zůstaly zapomenuté v čase, jiné jsou zatracovány kvůli propagandě komunistického režimu. Všechny ale mají velkou vypovídající hodnotu. Podívat se tak můžete na sochu V. I. Lenina, znak Škodovky, Fialovy Motory nebo sochu reprezentující naši zemi na výstavě Expo 58 v Bruselu.


Vstup: dospělí 80,- / děti, senioři 50,- / rodinné 200,-

O víkendu 27. a 28. října bude vstupné za symbolických 28 korun.

Otevírací doba výstavy:

   Po - Pá    13:00 - 18:00   
   So-Ne, svátky    10:00 - 18:00  
   Podzimní prázdniny 29. a 30. října    10:00 - 18:00  

Výstavu a další zajímavé akce můžete objevovat také na http://www.turisturaj.cz.


PROGRAM PRO ŠKOLY:

Výstava a lektorský program je určen také pro základní školy (2. - 9. třída), střední školy a odborná učiliště. Expozice vhodně doplní výuku dějepisu a základů společenských věd. Více se dočtete v přiloženém dokumentu (viz níže).

Výběr z díla legendárního plzeňského grafika, malíře a ilustrátora Josefa Ladislava Jíchy se zaměřuje především na propagační a volnou tvorbu 60. a 70. let 20. století. Jícha je autorem původního loga festivalu Finále, tvůrce tehdejší vizuální identity plzeňské ZOO, Botanické zahrady, programů Divadla Alfa, Parku kultury a oddechu v Plzni, ale i uměleckých grafik.

Vstup zdarma

Foto: Plzeňský deník

Zahájení výstavy Na plzeňské paletě, pořádané spolkem Svět podle Jakuba, doprovodí aukce skupiny vybraných palet. Získané prostředky z aukce budou použity na financování již druhé etapy restaurování vzácných varhan v kostele sv. Barbory v Manětíně.

Vstup zdarma

 

Foto: © Plzeňský deník

Putovní výstavu, pořádánou spolkem Svět podle Jakuba, tvoří umělecká díla, která byla vytvořena zpracováním a využitím malířských palet. Do projektu se zapojili členové Unie výtvarných umělců (UVU) Plzeň, studenti FDU ZČU, ale i taková jména, jako je Čestmír Suška či Jiří David. 

Vstup zdarma

 

Zveme vás na druhou komentovanou prohlídku výstavy 100PY, kterou vás opět provede autor příběhu rodiny Němcových - spisovatel Vratislav Maňák. Počet míst je omezen, tak neváhejte.

Vstupné 80 korun

První z řady velmi úspěšných seminářů "Funky mamky" Moniky Just, se věnuje hranicím ve výchově. Co vlastně tyto hranice jsou a jak je budovat? Jak je nastavit pevné, ale laskavé? Jak vytvořit a udržet doma rovnováhu, ve které bude fajn všem? Zjistěte, jak na to.

Vstupné:

300 Kč předprodej
350 Kč na místě

První z cyklu přednášek Science Café je tu. Poseďte s legendárním plzeňským grafikem, malířem a ilustrátorem Josefem Ladislavem Jíchou, tvůrcem původního loga festivalu Finále či identity plzeňské ZOO, a ptejte se na nejen na propagační a volnou tvorbu 60. a 70. let 20. století.

Vstupné dobrovolné
Sledujte Facebook.

Již 26. ročník festivalu představí po celé Plzni mimořádné a pozoruhodné inscenace tuzemských i zahraničních divadel. Těšte se na činohru, hudební, taneční, loutkové i pouliční divadlo. DEPO2015 uvede představení Nachlass ze švýcarského Lausanne, Postfaktótum slovenského divadla STOKA a hru Game z jihočeského Malého divadla.

V rámci Dnů evropského dědictví připravil spolek Skrytá Plzeň výběr sousedských procházek. Těšit se můžete na úplně novou procházku Adolf Loos, připravenou Plzeňským architektonickým manuálem (PAM), na procházku Plzeň v roce 1348 a další. Více informací na www.skrytemesto.cz.

Časy procházek: 10:00 a 14:00

Vstupné 100 Kč

Oblíbená stand-up comedy je opět v Plzni. Lukáš Pavlásek, Adéla Elbel a Petr Vydra zaparkují své limuzíny a humory v DEPO2015 v půlce září.

Vstup

200 Kč předprodej
250 Kč na místě

Jako doprovodný program k výstavě 100PY promítneme nový dokument režiséra Ondřeje Hudečka, který odkrývá olympijský hokejový Turnaj století v Naganu 1998 trochu z odstupu a nadhledu.

Podle počasí se rozhodneme, zda budeme venku nebo v Klempírně. Dresy s sebou a nezapomeňte i kapesníčky! #dojeti

Vstup zdarma
Sledujte Facebook

Hledáte smysluplný kroužek pro své děti? Co takhle se naučit práci se základními materiály i nářadím? Celkem 13 lekcí pomůže dětem rozvíjet jejich zručnost a podpoří jejich osobitý projev. Setkávat se budeme každý čtvrtek.

Řemeslný kroužek v DEPO2015 dětem představí základní řemeslné a výtvarné postupy a seznámí je s rozmanitými materiály a nástroji, které se využívají kupříkladu v tiskařských, truhlářských, ale i kovářských dílnách. 

Při tvorbě dítě rozvíjí svou zručnost a představivost a podporuje osobitost svého vlastního výtvarného projevu. Naučí se ale i větší všímavosti vůči krásám okolí a spolupráci v rámci skupinových projektů. Inspiraci pro naše výrobky budeme hledat v řemeslné tvorbě, s jakou se dítě, možná nevědomě, setkává v každodenním životě, ale i napříč dějinami výtvarného umění. 

Cyklus zavede děti do prostředí řemeslných dílen: dřevo a kovodílny, grafické a sítotiskové dílny, pracovat budou také ve sdílené dílně Makerspace.

V rámci jednotlivých lekcí se seznámí s výrobou např. těchto výrobků:

  • dřevěná bedýnka na výrobky a náčiní
  • deník/zápisník, desky na výkresy
  • razítka (razítko s vlastní značkou)
  • tričko (potisk na tričko sítotiskem, osobní i týmové triko)
  • kovaná ozdoba
  • tepaná miska či měděný šperk
  • maska z papírmašé

Náplň jedotlivých lekcí se bude odvíjet od konkrétní skupiny a zájmu jednotlivých účastníků.

Lektor: Michal Kubala

Základní informace: 
KDY: každý čtvrtek 16:00-18:00
JAK DLOUHO: 20. září – 13. prosince 2018 (13 lekcí)
VĚK: děti 7-14 let 
CENA: 2 990,- Kč

Přihlášky a kontakt: 
Soňa Rychlíková
+420 724 001 590
rychlikova@depo2015.cz

Chci rovnou objednat

V rámci festivalu Svět knihy se uskuteční výstava, která se skládá ze dvou částí: 4 výstavních venkovních stojanů složených z výstavních panelů ve tvaru kostek a z jednoduché online hry. Úkolem první části bude upoutat návštěvníkovu pozornost, aby se posléze pomocí počítače nebo mobilního telefonu dostal k části druhé – herní a informační. 

V první části budou na panelech komiksovým stylem (autor kreseb – Honza Bažant) vykreslené jednoduché situace, volně inspirované fenoménem fotbalu v undergroundu. Faktografické údaje, dokumenty, fotografie a texty budou v online prostoru v rámci hry, na kterou bude celá externí výstava odkazovat. Cílovou skupinou, kterou má expozice oslovit je mládež věnující se aktivně sportovním aktivitám. Prioritní informací, kterou by měl obsah výstavy této cílové skupině předat je uvědomění si, že v komunistickém režimu mohla i z dnešního pohledu naprosto banální účast na fotbalovém utkání znamenat zatčení a celoživotní problémy.

Výstavu doplňují webové stránky www.fotbalvundergroundu.cz a také herně-vzdělávací aplikace Fotbal v undergroundu, která je volně ke stažení v Google appstore nebo Apple Store.

Chystá se 1. ročník mezinárodního  knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň. Regionální odnož úspěšného pražského veletrhu má letos motto „Literaturou ke vzdělání“ a zaměřuje se na pořady a autory v žánru non-fiction a edukaci. Na své si ale přijdou i milovníci beletrie. 

Expozice vystavovatelů budou v Autobusové hale i ve vedlejších prostorách nově vznikající Tržnice. Pro zájemce tak bude zajištěn co nejširší výběr domácí i překladové literatury za výhodné veletržní ceny. 

Nezůstane jen u prezentace prodejců, organizátoři počítají se čtyřmi programovými sály: 

Na veletrhu se představí celá řada našich literátů a osobností, jmenujme Josefa Formánka, Jiřího Grygara, Galinu Miklínovou, Tomáše Sedláčka a mnoho dalších. Ze zahraničí účast přislíbil například čínský disident Liao I-wu, nejoblíbenější švédský spisovatel Jan Guillou nebo Amir Or, izraelský básník a esejista.

Festivalová část bude doplněna i o výstavy, návštěvníci uvidí expozici Pocta Rychlým šípům, připomínající letošní 80. výročí založení tohoto populárního chlapeckého klubu, ke komiksu se vztahuje i výstava Punťa: zapomenutý hrdina českého komiksu (1934 – 1942). Česká historie, konkrétně léta komunistického režimu, bude prezentována výstavami Fotbal v undergroundu a Příběhy 20. století.

Areál DEPO2015 bude otevřen od 9:00 do 19:00, vstupné na akci je plné 80,- / zlevněné 40,- / školní skupiny 20,-  Návštěvníci veletrhu budou mít zároveň vstup zdarma na výstavu 100PY.

Další informace o festivalu včetně programu najdete zde

Konečně doma! Cestujeme proto, abychom o tom mohli vyprávět, právě jsme přijeli a jedeme zase na cestu. S vyprávěním o cestě, která stála za to!

Začíná série nejlepších přednášek, jaké z téhle cesty uděláme! Burčák, který ještě kvasí, nic není učesané, ale vše je ještě živé. Přijďte, protože tohle už neuvidíte! Teď je to ten pravý živák!

Dan a jeho divoké vyprávění o tom, jak jsme dojeli z Indie přes Banskou Bystrici do Prahy a mimochodem při tom objeli svět! Prach, bahno, olej, krev, kalašnikovy, plameny autogenů a hlavně to nebrat celé moc vážně! Sáhli jsme si na dno, vyřešili neřešitelné problémy, ale lezlo nám to na nervy mnohem méně, než jsme čekali. Vždycky je to sranda, když to přežijete! A tahle cesta je jednou velkou přehlídkou hodně černého a někdy až nepříjemně vtipného humoru. Humoru, který nevymyslíte, to se vám musí stát!

Pojďte si poslechnout, jak jsme vyrazili z jihu Indie až na její sever mezi pohřební hranice magického Váránasí, do Nepálu a podhůří Himaláje, pro výškový rekord dvoutaktního auta. A pak čím níž, tím hůř, přes průsmyky plné sněhu, vody a kamenů do mystického malého Tibetu v Ladaku a na hranice Pákistánu – země se špatnou pověstí, která ukázala, že nic není tak zlé, jak to vypadá v televizi, zatímco Čína vypadala mnohem hůř, než vypadá televizi! Technokratická diktatura jak ze sci-fi. Svět budoucnosti, kde nechcete žít! A zase zpátky do minulosti mezi koně, hory a jurty Kyrgyzstánu, abychom konečně v uzbeckém Samarkandu dokončili cestu kolem světa! A odsud pak ve stopách naší první výpravy na dno pouště vyschlého Aralu až konečně domů!

Dva trabanti, maluch a jawa, Češi. Slováci a možná přijde i jeden šílený Polák!

Přijďte i vy, stojí to za to!

Po dvouleté pauze se do České republiky vrací mezinárodní soutěž Creative Business Cup. Deset vybraných inovativních společností z oblasti kreativních průmyslů se pokusí zaujmout odbornou porotu krátkým vystoupením ve formě tzv. pitche. Výherce národního kola postoupí na mezinárodní finále v Kodani, na kterém ve dnech 26. až 27. listopadu 2018 představí svůj nápad odborné veřejnosti a investorům.

České národní kolo se bude konat 25. září 2018 v plzeňském inkubátoru DEPO2015. Jeho pořadatelem je agentura CzechInvest. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program. Na stánku Nanits Universe si budou moci přečíst komiksy v digitálním rozhraní, Render Wawes představí 3D vizualizace a virtuální brýle s ukázkou, Roots zaujme svými koberci s kořeny. 

Cílem soutěže je nejen propojit kreativní podnikatele s investory a podpořit jejich vstup na globální trhy, ale i přispět k posílení podnikatelských dovedností a rozvíjení mezioborových inovací. Zapojeno je do ní více než 70 států na pěti kontinentech. Mezi podporované oblasti patří kupříkladu design, móda, architektura, reklama, film, fotografie, gastronomie, volnočasové aktivity, hračky, hudba, rozhlas, televize, ale i software, počítačové hry či 3D tiskárny. 

Na večerní program se můžete registrovat zde.

Jak se vyznat v dnešním složitém světě manipulací na sociálních sítích a v médiích? Jak sociální sítě fungují a jaké manipulace tam na nás číhají? Co jsou DEEPFAKE videa a jak to všechno reálně působí?
Přijďte se to dozvědět na snídani a live stream přednášky politologa a bezpečnostníhoo stratéga Vojtěcha Bruka.

Vstup zdarma
Sledujte Facebook.

Jednodenní festival se odehraje 27.9.2018 od 10,00 v prostoru areálu DEPO2015 v Plzni a nabídne technologie z oblasti umělé inteligence, řešení pro chytrá města, průmyslové inovace regionálních firem nebo výzkum z univerzitního prostředí.

Vstup zdarma

Také DEPO2015 se zapojí do akce Víkend otevřených ateliérů. Na více než 60 místech v Plzni a okolí, kde se umění rodí nebo vystavuje, vám celkem 105 umělců ukáže svou tvorbu. V depu budou kromě výstavy 100PY pro návštěvníky připraveny prohlídky sdílených dílen Makerspace (sobota 14:00 a 16:00) a v neděli také tvořivé dožínkové workshopy (14:00-18:00). 

Vstupné zdarma. Rodiny s dětmi vítány.
Prohlédněte si mapu míst
Sledujte Facebook
Více informací na www.otevreneATELIERY.cz.

Vstupenky na výstavu 100PY jsou tento víkend se slevou 50 %. Dospělý za 40 Kč, dítě/senior 25 Kč, rodina 100 Kč.

Do depa míří slavnostní dožínkový průvod, pojďte si ho užít s námi. Těšte se na farmářský jarmark, hudební vystoupení, kuchařskou show i přehlídku zemědělské techniky. Děti se zabaví na speciálních atrakcích a své zážitky zvěčníte ve fotokoutku. Dožínkami také oficiálně pokřtíme novou Tržnici, která vzniká v areálu DEPO2015. 

Vezměte celou rodinu, těšíme se na vás! Sledujte událost a seznamte se s programem i prodejci.