top of page

STOPY DUŠE

První souborná výstava plzeňské výtvarnice Lenky Sýkorové, která vznikla pod kurátorským vedením Ivo Hucla.

Lenka Sýkorová se narodila v roce 1972 v Plzni. Na Střední průmyslové škole textilní v Aši studovala obor oděvnictví; po maturitě zakotvila na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity, kde v roce 1999 absolvovala obor Výtvarná kultura. Malbu zde studovala u Milana Hese a grafiku u Jiřího Nováka. Po ukončení studií se věnuje výtvarné tvorbě, převážně grafice, která byla dlouho hlavním prostředkem její tvorby. Experimentuje s hlubotiskovými technikami – suchou jehlou, laky, rytinami, ale též s různými strukturami, monotypem a sítotiskem. Od počátku milénia se pod inspiračním vlivem plenérů Škola vidění hlouběji zanořuje do „proudu“ krajiny a reflexe přírody, k jejímuž zkoumání a objevování používá psychofyzické smysly vlastního těla.

„Sýkorová patří k tomu druhu umělců, kteří skrze pozorování přírody našli klíč k jednotě technických prostředků (štětců, barev, papíru a těla) a procesu tvorby. Díky své výjimečné senzitivitě krajinu neuchopuje běžným zobrazováním či vnější nápodobou, ale zevnitř. Zvláště pozdější tuší nebo pastelkami malované kresby, ve kterých zachycuje detaily konkrétních přírodních scenérií plzeňského kraje, připomínají ve výsledku spíše básně haiku. V jejím díle nejde jen o malování, ale i o život, jeho harmonii a krásu.“ Ivo Hucl, kurátor výstavy.

Přestože mnoho autorčiných grafik, maleb a kreseb je ozdobou četných soukromých sbírek, vyjma několika menších samostatných výstav a společných přehlídek nebyla její práce dosud souhrnněji představena. Výstava Lenka Sýkorová - Stopy duše v prostorách plzeňského DEPO2015 je koncipována jako stručný přehled jejích dosavadních tvůrčích východisek a pokus o nové průhledy do jejího díla. Shodou náhod se tato retrospektiva stává též výstavou jubilejní.

Stopy duše
Stopy duše

2. 5. 2023 – 2. 6. 2023

Pondělí – Pátek

10:00 – 18:00

PRESSLOVA 14, PLZEŇ

DEPO2015 Creative Zone

VSTUP ZDARMA

VERNISÁŽ

proběhne 1. 5. 2023 od 18:00 v kavárně Ústředna

Součástí bude vystoupení experimentální hudební formace Rantand Ensemble v prostorách Klempírny.

Výstava bude ukončena v pátek 2. 6. od 18:00 komentovanou prohlídkou s autorkou a závěrečným vystoupením hudební formace Prabanda.

VÝSTAVA JE PRODEJNÍ

Ceny jsou k nahlédnutí v rámci seznamu děl na recepci; zde je též možné zakoupit doprovodný katalog. Více informací na www.lenkasykorova.com

 

Lenka Sýkorová:
e-mail: sykorova.le@gmail.com
tel: +420 603 876 067

PARTNEŘI VÝSTAVY

AB partners, Bezejmenná, Plzeňský kraj, Sestry v potu

bottom of page