DEPO2015

Facebook Youtube Instagram

Yasuhiro Chida

Japonský umělec Yasuhiro Chida (*1977) se jako sochař zajímá o vazby prostoru, světla a přírodních procesů. Původně vystudoval architekturu na Musashino Art University. 
Zajímají ho specifická témata, jako je vědomí prostoru nebo změny somatického vnímání. Součástí jeho pracovního procesu je příroda a hory, ve kterých se často pohybuje, a také je zahrnuje do své tvorby. Na své instalace nechává působit různé přírodní síly, jako například pohyb slunce po obloze během dne.

Na jaře 2016 po dobu tří týdnů pracoval v Makerspace DEPO2015 na speciální instalaci, kterou pojmenoval Brocken 5.1, pro festival světla BLIK BLIK. Instalace Brocken 5.1. vychází z jevu, kterému se říká brockenské strašidlo, nebo také horský přízrak. Tento přízrak se objevuje vysoko v horách, kdy horolezec stojí zády ke slunci a dívá se z hřebene hory do mlhy. Vznikne tak ohromně zvětšený stín pozorovatele, obklopený duhou. Interaktivní objekt, do kterého diváci vstupují, je protkán 60 000 děrami, které vytvářejí iluzi, kdy divák jako by letěl noční oblohou. Brocken 5.1. také naráží na téma absolutní tmy, tedy komodity, která je zejména ve velkých městech zcela nedostatková. Yasuhirova instalace se s velkým úspěchem představila i v říjnu 2016 na festivalu světla Signal v Praze.

Partneři: EU-JAPAN FEST JAPAN COMMITTEE, BLIK BLIK, Makerspace DEPO2015, Festival světla Signal