top of page

WALLZ 2022

Třetí ročník mezinárodního street artového festivalu WALLZ proběhl v Plzni již od 13. do 18. června 2022. Za předchozí dva ročníky festivalu vzniklo na budovách, mostech či zdech v celé Plzni více než 20 velkoplošných maleb od špičkových výtvarníků z celé Evropy.

Jejich umělecká díla významně zlepšila prostředí vybraných plzeňských lokalit, když nahradila nevzhledné oprýskané fasády nebo staré reklamní poutače. Na tento trend naváže i letošní ročník, který veřejný prostor města obohatí o další desítku nástěnných maleb.

Mezi pozvanými umělci byly opět zvučná jména z Čech i ze zahraničí kombinující jak výrazný rukopis realistické a figurální malby, tak barevně poutavou abstrakci. Letošním vyslancem v rámci Evropských hlavních měst kultury byl Tadas Šimkus z litevského Kaunas 2022. Očekávaným překvapením pak jistě byla účast světoznámého umělce Brada Downeyho.

 

Výběr letošních lokalit pro tvorbu byl velmi pestrý – nechybělo blízké centrum města, fasáda školy, technické objekty, podchod, část náplavky, ale také hojně diskutovaný pavlačový dům v Jateční ulici, kde svou malbu zanechal jeden z nejpopulárnějších českých street art umělců Chemis.

Festival provázel pestrý doprovodný program v podobě graffiti jamu otevřeného široké veřejnosti, česko-německé konference na téma umění ve veřejném prostoru nebo dětských workshopů. Zapojil se též ateliér DRAWetc se svými umělci. Street artový týden pak byl zakončen vernisáží výstavy ateliérové tvorby všech zúčastněných výtvarníků v DEPO2015, které celý festival pořádá.

17. 6. 2023 – 23. 6. 2023

PLZEŇ

VSTUP ZDARMA

bottom of page