top of page

CO.CON 2023

Plzeňskou kulturní a kreativní zónu DEPO2015 na jeden den pohltil svět sci-fi a fantasy. 28. ledna 2023 zde od 10 do 18 hodin proběhl druhý ročník festivalu CO.CON, který fanouškům těchto žánrů dopřál prostředí plné deskových i PC her, Cosplay, WarGames, arkádovek, retro her a závodních simulátorů, virtuální reality, robotů, komiksových hrdinů, prodejních stánků, zajímavých hostů a hlavně skvělých zážitků. Nechyběli ani Pokémoni nebo výstava Czech Repubrick, která představila obří stavbu Bradavického hradu z milionu kostek LEGO®, hernu s kostkami DUPLO® pro ty nejmenší a stavitelskou dílnu pro starší děti. Zájemci mohli navštívit také únikovou hru nebo si vyzkoušet rozšířenou realitu.

CO.CON je největší akcí tohoto druhu na západě a ovládl tedy opravdu celý areál DEPO2015. Velkokapacitní autobusová hala se proměnila na obří hernu. Návštěvníci si mohli vyzkoušet jak současné PC hry, tak se ponořit do historie a „zapařit“ na starých arkádových automatech či Pinballu. Nechyběly ani herní konzole a špičkové závodní simulátory. Program byl obohacen o přednášky odborníků z prostředí počítačový her jako např. Pavla Dobrovského (redaktor časopisu Level), Viktora Bočana, Radima Jurdy či Jana Chlupa. Opomenuty nebyly ani moderní technologie. Na několika plochách byla k vidění virtuální realita a návštěvníci si mohli pomocí svého mobilního telefonu vyzkoušet také rozšířenou realitu. Velkým lákadlem bylo představení robotického psa firmy Boston Dynamics SPOTyho, který je mazlíčkem plzeňského SITPortu. Robotickou společnost dělal SPOTymu legendární R2D2 ze Star Wars.

COCON2023.jpg

Pro návštěvníky, kteří dávají přednost klasickým hrám před těmi počítačovými, byl v Tržnici připraven velký prostor s deskovými hrami. Zahrát si mohli deskovky a karetní hry od velkých společností jako Albi nebo Black fire, ale i od menších nezávislých studií např. Maty Moves nebo plzeňské komunity Kavenu. Navíc si mohli vyzkoušet velmi speciální deskovky WARGAMES odehrávající se na několika velkých stolech plných modelů prostředí, a dokonce si k nim namalovat svoji herní figurku. Program neopomenul ani obrovsky populární Pokémony. Na festivalu měl tento japonský fenomén vlastní stánek PokéMaster s nabídkou balíčků karet, výběrem merche i možností si zahrát.

 

Rodiny s dětmi nadchla herní výstava modelů z kostek LEGO® Czech Repubrick v prostorách Klempírny. Ta zavedla návštěvníky do světa Harryho Pottera, kde mimo jiné našli obří stavbu školy čar a kouzel v Bradavicích, která je největší stavbou z kostek LEGO® na světě vytvořená jedním člověkem. Na její stavbě se pracovalo téměř dva roky a spolkla okolo milionu kostiček. V herní části se starší děti zabavily ve stavitelské dílně a na ty menší od 18 měsíců čeká herna s kostkami DUPLO®, bludišti a bazény s hromadami kostek LEGO®. Zájemci mohli navštívit také novou rodinnou únikovou hru Záhada plzeňského metra.

V rámci Cosplay subkultury mohli návštěvníci v areálu po celý den potkávat postavy v do detailu vypracovaných kostýmech. Narazit mohli na hrdiny ze Star Wars zastoupené Czech Garrison 501st Legion a The Rebel Legion Lion Basev, postavy z Pána prstenů v podání skupiny Lotrverse i na další populární klaďase a záporáky ze světa komiksů, sci-fi a fantasy. V kostýmech dorazili na festival také někteří návštěvníci.
 

Program obohatily také ukázky studentské herní tvorby ze SUTNARKY s představením nového navazujícího magisterského oboru. V galerijních prostorech si pak návštěvníci mohli projít výstavy Komiksové pel-melení ateliéru Mediální ilustrace FDU LS a Abstract character design významných plzeňských graffity a komiksových tvůrců Obrase a Akrobada. Výtvarné téma rezonovalo také na kavárně, kde v odpoledních hodinách proběhl ilustrátorský battle mezi komiksovými tvůrci ze skupiny DRAWetc.

Prodejní část festivalu nabídla tržiště, kde návštěvníci nakoupili vše od komiksových knih přes počítačové i deskové hry až po sběratelské předměty.

 28. 1. 2023

PRESSLOVA 14, PLZEŇ

DEPO2015 Creative Zone

VSTUPNÉ
150 – 600 KČ

DALŠÍ ROČNÍKY:

CO.CON 2019

bottom of page