top of page

ZA BAROKEM

Putovní výstava Za barokem je interaktivní autorská expozice DEPO2015 s audiovizuálními a digitálními prvky, která přibližuje široké veřejnosti, a zejména rodinám s dětmi, témata spojená s barokním kulturním dědictvím v regionu Plzeňského kraje a Bavorska. Motivuje k přemýšlení o odkazu barokní kultury a k návštěvám památek, kostelů a muzeí s barokní tematikou.

Výstava byla poprvé prezentována v polovině roku 2019 v DEPO2015. Za celkem 115 dní trvání do ní zavítalo 8344 návštěvníků z řad veřejnosti a 1839 žáků základních škol nejen z Plzně a Plzeňského kraje - celkem tedy 10 183 diváků. Výstava byla po celou dobu přístupna zdarma díky financování projektu z grantu EÚS. Poté se na léto přesunula na zámek Theuern v Německu a její třetí uvedení proběhlo na podzim 2019 ve Sladovně v Písku. Výstavu si můžete do svých prostor pronajmout i vy.

 

Kurátoři výstavy: Jiří Sulženko a Kristýna Jirátová

Produkce: Kristýna Jirátová, Marta Bíba , Eva Rybáková

Grafika a vizuál: Ondřej Polony

Architektura a design výstavy: Štěpán Soutner

Texty: Lenka Stolárová, Christine Bodensteiner, Anke Schlecht, Kristýna Jirátová

Scénář (úvodní místnost a obrazárna): Lukáš Jiřička

Animace: Hrát2Objevovat, o.p.s., Zdeněk Durdil, Martin Búřil, Jakub Deml

Pořadatel: Plzeň 2015, zapsaný ústav

Institucionální partneři: Město Plzeň, Plzeňský kraj, MK ČR

Projektoví partneři: Centrum Bavaria Bohemia, Kulturista - spolek pro kulturu a cestovní ruch

3_Evropská unie.jpg
2_ZIEL ETZ.jpg
8_plzensky kraj_zona-B.jpg
1_Barokní region.jpg
5_centrum bavaria bohemia.jpg
6_kulturista.jpg
7_Západočeské baroko.jpg
4_DEPO2015.jpg

Výstava je součástí přeshraničního projektu č. 153 podpořeného z programu EÚS Barokní region Čechy Bavorsko.

ČÁSTI VÝSTAVY

Úvod

Videomapping

Úvodní část výstavy byla zpracována ve formě multimediálního mappingu, který rozehrál téma vzniku baroka a zakládání barokních klášterů. V rozhovoru opata Evžena Tyttla s novicem kláštera o pobělohorské době nahlédli diváci do klášterního života cisterciáků i do pozadí barokního světa.
 

Architektura

Dílna J. B. Santiniho

Složitou barokní architekturu představila výstava v dílně jednoho z největších barokních architektů Jana Blažeje Santiniho. Ve světě komplikovaných půdorysů, plánů, skic a bohatě zdobených portálů se návštěvníci sami stali architekty, navrhovali barokní zámky, kostely či kláštery.

 

Virtuální realita

Architektuře a především interiérům se věnoval také další exponát – 3D brýle s virtuální realitou, díky níž se diváci mohli přenést do interiérů tří barokních památek – do kapitulní síně kláštera v Chotěšově, do ložnice zámku v Manětíně a do knihovny kláštera v bavorském Waldsassenu. Autorem tohoto exponátu je Vojtěch Žák Leischner, který byl vybrán na základě výzvy uměleckého rezidenčního programu OPEN AiR – Artist in Residence.
 

Sochařství

Archifon

Barokní sochařské umění reprezentoval jeden z nejoblíbenějších exponátů výstavy - Kladrubský archifon, tedy kopie kladrubského oltáře, kterou divák sám rozsvítí a rozezvučí. Kromě textu o klášteře v Kladrubech zde divák našel informace o významném sochaři Matyáši Bernardu Braunovi, který spolu s Janem Blažejem Santinim patří mezi klíčové umělce baroka nejen v západních Čechách. Autory exponátu jsou Dan Gregor a INITI - video ukázka.

 

Barokní kolotoč

Jak ukázat důležité sochy, dát možnost si na ně sáhnout a přitom nepoškodit originály? Barokními sochami se inspiroval barokní kolotoč určený nejmenším návštěvníkům. Spolu s houpadly představil citace důležitých sousoší i obrazů a zároveň upozornil na místa, kde hledat reálné předobrazy těchto kopií. Architektura kolotoče byla navíc inspirována barokní kaplí v Mladoticicích, dalším významným dílem Jana Blažeje Santiniho.
 

Malířství

Obrazárna s audioprojekcí

Za malířstvím se diváci museli vydat do barokní obrazárny, kde je čekala velká audioprojekce na kopii slavného obrazu Petra Brandla - Křest Krista, která uváděla do pozadí objednávky obrazu i do hloubky zobrazeného motivu. Na obrazovce s připojenými sluchátky se poté seznámili s detaily obrazu Pašijové hodiny Eliáše Dollhopfa a na závěr si sestavili svou vlastní obrazovou galerii.
 

Hudba

Barokní kvarteto

Interaktivní exponát v podobě barokního kvartetu umožnil divákům stát se na chvíli skladatelem barokní hudby, „zahrát“ na barokní hudební nástroje a stát se součástí barokního orchestru. Skladbu Johanna Sebastiana Bacha „Sonáta G dur BWV 1038 – 1. věta“ nahráli pro barokní divadlo členové špičkového barokního orchestru Collegium 1704 ve složení barokní příčná flétna, housle, violoncello nebo cembalo.

 

Životní styl

Životní styl v době baroka přiblížila výstava skrze barokní módu, vzorky barokních vůní i recepty typické pro kuchyně chudších i bohatších domácností.

PRONÁJEM VÝSTAVY ZA BAROKEM

Chcete mít putovní výstavu také u Vás? Nabízíme pronájem. Neváhejte se na nás obrátit.

CÍLOVÉ SKUPINY
 
 • rodiče s dětmi

 • školní skupiny

 TECHNICKÉ POŽADAVKY
 • prostor 150-300m2

 • min. výška 3 m

 • uzavřený zatemněný prostor

 • 230 V

  CENA PRONÁJMU 
 • Samotný pronájem je ZDARMA (díky financování z projektu)

 • Provozovatel hradí jen náklady na dopravu a stavbu

 • K dispozici marketingové podklady
   

  PODMÍNKY 
 • Expozice by měla být vystavena pouze na místech Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje a v bavorských příhraničních okresech, aby přibližovala tamní barokní kulturu. 
   

KONTAKT

Jan Štěpán

stepanjan@depo2015.cz

+420 725 896 182

bottom of page